Netflix klar til at tage kampen op mod fremadstormende streaming-rivaler: "Ingen har samme variation, diversitet og kvalitet som os"

Med det snarlige indtog af Disney+ og Apple TV+ på streaming-markedet forventes konkurrencen at intensiveres. Men det ser ikke ud til at bekymre Netflix, der har landet flere millioner kunder de seneste tre måneder.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Streaming-krigen intensiveres i takt med at flere og flere tjenester rammer det globale marked.

Men det er umiddelbart ikke noget, der ryster verdens største streaming-tjeneste målt på abonneneter, Netflix.

"Den snarlige indtræden af services Disney+, Apple TV+, HBO Max og Peacock øger konkurrencen, men vi er alle små sammenlignet med flow-tv," står der i Netflix' nyligt aflagte kvartalsregnskab, der redegør for konkurrencesituationen:

"De nye konkurrenter har nogle stærke titler, men ingen har den variation, diversitet og kvalitet af originalt materiale, som vi producerer verden over."

Læs også: DR’s streaming-satsning skal udfordre Netflix – men adskiller sig fra streaming-giganten på ét afgørende punkt: Her er den store plan for det nye DRTV

Streaming-tjenesten kvartalsregnskab beretter om en stigning i antal betalende brugere til 158 millioner verden over.

Det fremgår yderligere, at "mange er fokuseret på "streaming-krigen", men vi har konkurreret i over 10 år med tjenester som Amazon Prime, YouTube og Hulu såvel som flow-tv."

Netflix anslår at selskabet sidder på mindre end 10 procent af amerikanernes samlede skærmtid. Derfor er der masser at tage af og plads til endnu flere konkurrenter, fremgår det af regnskabet.

USA er selskabets mest modne marked med omkring 60 millioner abonnenter.

Læs også: Blockbuster-topchef sagde nej til at købe Netflix for 50 millioner dollar - troede det var en joke

Stranger Things sikrer godt resultat

For tre måneder siden, da Netflix afgav regnskab for årets andet kvartal, faldt antallet af abonnenter i USA for første gang i otte år.

Derfor var der ekstra fokus på dette kvartal, hvor spørgsmålet om, hvorvidt den stigende konkurrence ville mindske antallet af kunder yderligere, skulle besvares.

Læs mere: Disney sætter dato på europæisk lancering af Netflix-konkurrent: Her kommer Disney+ til Europa

Samlet set landede selskabet 6,77 millioner nye kunder i tredje kvartal. En af årsagerne var blandt andet lanceringen af tredje sæson af hit-showet Stranger Things.

Omkring 64 millioner brugere så serien i løbet af de første fire uger efter udgivelsen, skriver Netflix' i rapporten.

For indeværende kvartal, der er årets sidste, regner Netflix med at få yderligere 7,6 millioner kunder ombord verden over.

Læs også: Netflix taber kunder i USA for første gang i otte år: Planlægger nyt billigt abonnement

På hjemmemarkedet i USA forventes Apple og Disney at gøre indtræden med konkurrende tjenester til november.

På baggrund af kvartalsregnskabet, der udkom onsdag aften, steg Netflix-aktien efterfølgende med 9,9 pct. i eftermarkedet.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura