Gladsaxe Kommune bliver slæbt i retten efter større datalæk

Gladsaxe Kommune er nu blevet slæbt i retten af en række borgere, som har fået lækket deres data tilbage i december 2018. Sigter efter godtgørelse på op til 45.000 kroner.

Artikel top billede

Gladsaxe Kommune er blevet sagtsøgt med et krav om godtgørelse på op til 45.000 kroner.

Kommunen slæbes i retten af Persondatalæk ApS, der repræsenterer en række borgere, der har fået lækket deres data tilbage i december 2018.

Lækket blev dengang forårsaget af, at en computer blev stjålet fra Gladsaxe Rådhus, der indeholdt et regneark personfølsomme oplysninger på omkring 20.000 borgere.

Det skriver Gladsaxe Bladet.

Peraondatalæk ApS mener, at Gladsaxe Kommune har overtrådt persondataforordningen. Argumentet lyder nemlig, at ifølge GDPR, så er eksponering af følsomme oplysninger forbudt uden samtykke.

Det ser dog ikke ud til, at sagen kommer for retten lige med det samme, skriver mediet. Der kan gå op til et år, forklarer advokatfirmaet Concilio & Co, der skal føre sagen.

"Vi har valgt tre sager ud som testsager. Gladsaxe Kommune vil ikke betale og siger at folk ikke har lidt nogen skade. Men vi mener, at der er grundlag for erstatning, fordi at der er noget på spil for de mennesker, som får lækket deres data," lyder det fra direktør for Persondatalæk ApS, Johan Fugmann, som i forvejen driver firmaet Flyforsinkelse.dk, til bladet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest