Gladsaxe Kommune bliver slæbt i retten efter større datalæk

Gladsaxe Kommune er nu blevet slæbt i retten af en række borgere, som har fået lækket deres data tilbage i december 2018. Sigter efter godtgørelse på op til 45.000 kroner.

Artikel top billede

Gladsaxe Kommune er blevet sagtsøgt med et krav om godtgørelse på op til 45.000 kroner.

Kommunen slæbes i retten af Persondatalæk ApS, der repræsenterer en række borgere, der har fået lækket deres data tilbage i december 2018.

Lækket blev dengang forårsaget af, at en computer blev stjålet fra Gladsaxe Rådhus, der indeholdt et regneark personfølsomme oplysninger på omkring 20.000 borgere.

Det skriver Gladsaxe Bladet.

Peraondatalæk ApS mener, at Gladsaxe Kommune har overtrådt persondataforordningen. Argumentet lyder nemlig, at ifølge GDPR, så er eksponering af følsomme oplysninger forbudt uden samtykke.

Det ser dog ikke ud til, at sagen kommer for retten lige med det samme, skriver mediet. Der kan gå op til et år, forklarer advokatfirmaet Concilio & Co, der skal føre sagen.

"Vi har valgt tre sager ud som testsager. Gladsaxe Kommune vil ikke betale og siger at folk ikke har lidt nogen skade. Men vi mener, at der er grundlag for erstatning, fordi at der er noget på spil for de mennesker, som får lækket deres data," lyder det fra direktør for Persondatalæk ApS, Johan Fugmann, som i forvejen driver firmaet Flyforsinkelse.dk, til bladet.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect