Gladsaxe Kommune bliver slæbt i retten efter større datalæk

Gladsaxe Kommune er nu blevet slæbt i retten af en række borgere, som har fået lækket deres data tilbage i december 2018. Sigter efter godtgørelse på op til 45.000 kroner.

Artikel top billede

Gladsaxe Kommune er blevet sagtsøgt med et krav om godtgørelse på op til 45.000 kroner.

Kommunen slæbes i retten af Persondatalæk ApS, der repræsenterer en række borgere, der har fået lækket deres data tilbage i december 2018.

Lækket blev dengang forårsaget af, at en computer blev stjålet fra Gladsaxe Rådhus, der indeholdt et regneark personfølsomme oplysninger på omkring 20.000 borgere.

Det skriver Gladsaxe Bladet.

Peraondatalæk ApS mener, at Gladsaxe Kommune har overtrådt persondataforordningen. Argumentet lyder nemlig, at ifølge GDPR, så er eksponering af følsomme oplysninger forbudt uden samtykke.

Det ser dog ikke ud til, at sagen kommer for retten lige med det samme, skriver mediet. Der kan gå op til et år, forklarer advokatfirmaet Concilio & Co, der skal føre sagen.

"Vi har valgt tre sager ud som testsager. Gladsaxe Kommune vil ikke betale og siger at folk ikke har lidt nogen skade. Men vi mener, at der er grundlag for erstatning, fordi at der er noget på spil for de mennesker, som får lækket deres data," lyder det fra direktør for Persondatalæk ApS, Johan Fugmann, som i forvejen driver firmaet Flyforsinkelse.dk, til bladet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura