Apple overvejer at samle alle digitale abonnementstjenester i 2020

Ifølge Bloomberg er Apple klar til at samle Apple News+, Apple TV+ og Apple Music til et abonnement allerede næste år.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Apple overvejer at samle alle selskabets digitale abonnementstjenester - herunder Apple News+, Apple TV+ og Apple Music - for at øge antallet af abonnenter.

Det skriver Bloomberg.

Apples mål med manøvren er at sikre flere abonnenter på selskabets forskellige abonnentstjenester, da iPhone-salget er stagneret.

Apple har netop lanceret Apple TV+ til en månedlig pris 4,99 dollar, og Apple News+ blev lanceret i marts.

Det kan du læse mere om her: Apple TV+ går i luften: Har du en af disse enheder får du gratis Apple-streaming i et år

Sammenlægning kan ramme mediers pengepung

Ikke alle parter vil dog klappe i hænderne, hvis Apple fører overvejelserne om at lægge sine digitale abonnementstjenester sammen ud i livet.

Apple beholder eksempelvis halvdelen af brugernes betaling fra Apple News+-tjenesten, mens den anden halvdel går til tjenestens aviser og magasiner.

Allerede på nuværende tidspunkt føler flere medier - ifølge Bloomberg - at de månedlige betalinger fra Apple er for lave.

Men hvis Apple News+ fremover skal sælges i en samlet pakke med Apple TV+ og Apple Music vil det sandsynligvis betyde mindre betalinger til udgiverne af magasinerne og aviserne i Apple News+, fordi omkostningerne til nyhedstjenesten vil falde.

Læs også: Danmarks nye store streaming-satsning er netop gået i luften: Her er det nye DRTV, der skal konkurrere med Netflix

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos