Tusindvis af hackede Disney+-konti er til salg på lyssky hjemmesider

Den nye internationale streaming-tjeneste Disney+ har fået hacket tusindvis af konti i løbet af tjenestens første 24 timer i luften. Nu bliver de hackede konti videresolgt på lyssky hjemmesider.

Artikel top billede

Blot få timer efter lanceringen af Disneys streaming-tjeneste, Disney+, 12. november, blev flere tusinde Disney+-konti hacket.

De konti bliver nu videresolgt på forskellige hacker-fora på internettet, ifølge Zdnet.

Priserne for en Disney+-konto på de lyssky sider, varierer fra 6 til 11 dollar, svarende til mellem 20 kroner og 75 kroner.

Et standardabonnement på Disney+-tjenesten koster 6,99 dollar om måneden, hvilket svarer til lige i underkanten af 50 kroner.

Læs også: Danmarks nye store streaming-satsning er netop gået i luften: Her er det nye DRTV, der skal konkurrere med Netflix

Velkendt praksis at videresælge streaming-konti på lyssky sider

Den nye streamingtjeneste er kun lanceret i USA, Canada og Holland, men tiltrak alligevel mere end 10 millioner kunder i det første døgn efter lanceringen.

Metoden med at videresælge andre brugeres konti til streaming-tjenester for en billigere pris end den officielle abonnementspris på lyssky hjemmesider er velkendt.

Det har tidligere været rapporteret, hvordan man kan erhverve sig et Netflix-, Spotify-, HBO-, TV2 Play-, Yousee TV- eller Viaplay-abonnement med op til 90 procent rabat på de lyssky sider.

Det kan du læse mere om her: Lyssky hjemmeside videresælger din Netflix-konto med 90 procent rabat

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura