Teleselskabet 3 gør klar til at satse på helt nyt forretningsområde

Mobilselskabet 3 vil skabe øget omsætning ved at stille sit mobilnet til rådighed for andre spillere på markedet.

Artikel top billede

(Foto: PR /Jacobs Schorring)

Det danske mobilselskab 3 træder ind på et helt nyt forretningsområde.

For selskabet vil nu i højere grad satse på videresalg af mobiletelefoni, hvor 3 vil stille sit telenet til rådighed for mindre spillere i branchen. Det skriver Itwatch.

Indtil nu har selskabet udelukkende stillet sit net til rådighed for mobilselskabet Plenti, som dog sidenhen er blevet solgt til TDC.

Det er de erfaringer, som nu skal udmønte sig i en større satsning, fortæller Morten Christiansen, administrerende direktør for 3, til Itwatch.

"Vores erfaring med Plenti var god. Den gav os en meget stor omsætning, så det er et attraktivt marked, som vi nu satser mere målrettet på, men vi kommer til at fokusere anderledes," siger han til mediet.

3 har ansat Merete Salling Everdahl til at stå i spidsen for satsningen, og hun bliver således nye direktør for wholesale hos 3. Hun kommer fra en tilsvarende stilling hos Telia.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse