Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Region Syddanmark afsætter 30 millioner kroner til cybersikkerhed

30 millioner kroner skal skærpe cybersikkerheden i Region Syddanmark.

Region Syddanmark afsætter samlet 30 millioner kroner til at bekæmpe cybertrusler.

Personfølsomme oplysninger fra patienter på hospitaler i Region Syddanmark skal sikres bedre mod hackere.

Onsdag har Region Syddanmarks digitaliseringsudvalg godkendt regionens strategi for cyber- og informationssikkerhed frem imod 2021.

Læs også: Regioner og kommuner dropper DXC Technology-projekt til 276 millioner

Strategien understøttes af regionens budgetaftale, der afsætter 20 millioner kroner til ekstra investeringer på it-sikkerhedsområdet.

De 20 millioner kroner skal lægges oven i de 10 millioner kroner, som regionsrådet allerede har afsat til formålet samt fire millioner til dækning af årlige driftsomkostninger.

Det skriver Jydske Vestkysten.

"Det er gået godt indtil nu, men det er stadig nødvendigt at gøre mere. Jo dårligere et forsvar, vi har, jo større risiko er der for, at et angreb lykkes," siger Mette Bossen Linnet (V), formand for digitaliseringsudvalget i Region Syddanmark, til avisen.

Strategien skal øge regionens evne til at opdage og forebygge eventuelle sikkerhedshændelser.

Læs også: Tivoli blev ramt af hacker-angreb i august: Her er årsagen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere