Amterne: 10 mio. mere til epj-forberedelse

Amtsrådsforeningen poster over de næste år yderligere 10 millioner kroner ind i arbejdet med at hjælpe amterne frem mod de elektroniske patientjournaler. Pengene skal anvendes på forskellige fælles aktiviteter, som alle amterne kan få glæde af.

Amtsrådsforeningen har besluttet at afsætte yderligere 10 millioner kroner til fælles initiativer, der sigter mod at forene amterne i arbejdet med de elektroniske patientjournaler.

De 10 millioner kroner kommer oveni de 17 millioner kroner, som Amtsrådsforeningen afsatte i 2001 til samme formål.

- De penge har vi brugt på for eksempel at udarbejde kravspecifikationer, juridisk bistand, seminarer, pilotafprøvninger og andre fælles aktiviteter. Det er hensigten, at de 10 millioner kroner skal anvendes på lignende ting, siger Lars Hagerup, kontorchef i Amtrådsforeningen.

Amtsrådsforeningen ved endnu ikke, hvad præcist der er behov for at poste penge i på epj-området. Derfor bliver de 10 millioner sat ind i en pulje, som der løbende kan hentes beløb ud af.

- Der er enighed i Amtsrådsforeningen om, at der er behov for fællesaktiviteter, og vi synes, at det er en god måde at arbejde på, hvor vi styrer og hyrer ind og løser opgaver i fællesskab, siger Lars Hagerup.

Amtsrådsforeningen forestiller sig, at en del af pengene kan anvendes på de kommende afprøvninger af nye sider af de elektroniske patientjournaler - for eksempel anvendelsen af den digitale signatur sammen med journalerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S