Amterne: 10 mio. mere til epj-forberedelse

Amtsrådsforeningen poster over de næste år yderligere 10 millioner kroner ind i arbejdet med at hjælpe amterne frem mod de elektroniske patientjournaler. Pengene skal anvendes på forskellige fælles aktiviteter, som alle amterne kan få glæde af.

Amtsrådsforeningen har besluttet at afsætte yderligere 10 millioner kroner til fælles initiativer, der sigter mod at forene amterne i arbejdet med de elektroniske patientjournaler.

De 10 millioner kroner kommer oveni de 17 millioner kroner, som Amtsrådsforeningen afsatte i 2001 til samme formål.

- De penge har vi brugt på for eksempel at udarbejde kravspecifikationer, juridisk bistand, seminarer, pilotafprøvninger og andre fælles aktiviteter. Det er hensigten, at de 10 millioner kroner skal anvendes på lignende ting, siger Lars Hagerup, kontorchef i Amtrådsforeningen.

Amtsrådsforeningen ved endnu ikke, hvad præcist der er behov for at poste penge i på epj-området. Derfor bliver de 10 millioner sat ind i en pulje, som der løbende kan hentes beløb ud af.

- Der er enighed i Amtsrådsforeningen om, at der er behov for fællesaktiviteter, og vi synes, at det er en god måde at arbejde på, hvor vi styrer og hyrer ind og løser opgaver i fællesskab, siger Lars Hagerup.

Amtsrådsforeningen forestiller sig, at en del af pengene kan anvendes på de kommende afprøvninger af nye sider af de elektroniske patientjournaler - for eksempel anvendelsen af den digitale signatur sammen med journalerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S