Amterne: 10 mio. mere til epj-forberedelse

Amtsrådsforeningen poster over de næste år yderligere 10 millioner kroner ind i arbejdet med at hjælpe amterne frem mod de elektroniske patientjournaler. Pengene skal anvendes på forskellige fælles aktiviteter, som alle amterne kan få glæde af.

Amtsrådsforeningen har besluttet at afsætte yderligere 10 millioner kroner til fælles initiativer, der sigter mod at forene amterne i arbejdet med de elektroniske patientjournaler.

De 10 millioner kroner kommer oveni de 17 millioner kroner, som Amtsrådsforeningen afsatte i 2001 til samme formål.

- De penge har vi brugt på for eksempel at udarbejde kravspecifikationer, juridisk bistand, seminarer, pilotafprøvninger og andre fælles aktiviteter. Det er hensigten, at de 10 millioner kroner skal anvendes på lignende ting, siger Lars Hagerup, kontorchef i Amtrådsforeningen.

Amtsrådsforeningen ved endnu ikke, hvad præcist der er behov for at poste penge i på epj-området. Derfor bliver de 10 millioner sat ind i en pulje, som der løbende kan hentes beløb ud af.

- Der er enighed i Amtsrådsforeningen om, at der er behov for fællesaktiviteter, og vi synes, at det er en god måde at arbejde på, hvor vi styrer og hyrer ind og løser opgaver i fællesskab, siger Lars Hagerup.

Amtsrådsforeningen forestiller sig, at en del af pengene kan anvendes på de kommende afprøvninger af nye sider af de elektroniske patientjournaler - for eksempel anvendelsen af den digitale signatur sammen med journalerne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job