Amterne: 10 mio. mere til epj-forberedelse

Amtsrådsforeningen poster over de næste år yderligere 10 millioner kroner ind i arbejdet med at hjælpe amterne frem mod de elektroniske patientjournaler. Pengene skal anvendes på forskellige fælles aktiviteter, som alle amterne kan få glæde af.

Amtsrådsforeningen har besluttet at afsætte yderligere 10 millioner kroner til fælles initiativer, der sigter mod at forene amterne i arbejdet med de elektroniske patientjournaler.

De 10 millioner kroner kommer oveni de 17 millioner kroner, som Amtsrådsforeningen afsatte i 2001 til samme formål.

- De penge har vi brugt på for eksempel at udarbejde kravspecifikationer, juridisk bistand, seminarer, pilotafprøvninger og andre fælles aktiviteter. Det er hensigten, at de 10 millioner kroner skal anvendes på lignende ting, siger Lars Hagerup, kontorchef i Amtrådsforeningen.

Amtsrådsforeningen ved endnu ikke, hvad præcist der er behov for at poste penge i på epj-området. Derfor bliver de 10 millioner sat ind i en pulje, som der løbende kan hentes beløb ud af.

- Der er enighed i Amtsrådsforeningen om, at der er behov for fællesaktiviteter, og vi synes, at det er en god måde at arbejde på, hvor vi styrer og hyrer ind og løser opgaver i fællesskab, siger Lars Hagerup.

Amtsrådsforeningen forestiller sig, at en del af pengene kan anvendes på de kommende afprøvninger af nye sider af de elektroniske patientjournaler - for eksempel anvendelsen af den digitale signatur sammen med journalerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg