Frankrig åbner for 5G-auktion: Så høj bliver minimums-prisen

Frankrig åbner for den længe ventede auktion for landets 5G-licenser. Og prisen bliver høj.

Artikel top billede

Frankrig sætter gang i den længe ventede auktion over landets 5G-licenser for de store telefirmaer, der ønsker at være med på denne næste bølge af tele-infrastrukturen.

Og prisen bliver høj.

Frankrigs såkaldte junior økonomi-minister, Agnès Pannier-Runacher, fastsætter nemlig ifølge den franske avise Les Echos mindsteprisen på auktionen til 2,17 milliarder euro - omkring 16,5 milliarder kroner.

Det sker efter en del debat om netop pris-niveauet, som den franske telestyrelse Arcep har argumenteret for ikke skulle være højere end niveauet halvanden milliarder euro.

Telefstyrelsen er bekymret over, at 5G-udrulningen foruden licenserne kommer til at kræve massive investeringer i infrastruktur-udstyr, som teleselskaberne - og dermed i sidste ende de franske forbrugere - kommer til at betale.

Agnès Pannier-Runacher siger til Les Echo, at den franske regering mener, at mindsteprisen for bud på auktionen er ‘rimelig.’

Tyskland og Italien har ifølge Reuters hver landet omkring 6,5 milliarder europ på salg af 5G-licenser til tele-firmaerne.

Herhemme blev der i foråret solgt 5G-licenser til TDC, Telia/Telenor og Hi3G, der står bag mobileselskabet 3.

Det kan du læse mere om her: Her er vinderne af licens-auktionen over Danmarks første 5G-supernet.

Læs også:

Regeringen klar med 5G-handlingsplan: Se den her

Her er milliardprisen: Så meget betaler TDC for 5G-frekvensblokke

Telenor-direktør ‘godt tilfreds’ med netop afgjort frekvens-auktion: Telia og Telenor bød kun på udvalgte frekvenser

Telia-direktør ser positivt på udfald af frekvensauktionen: "Med de nye frekvenser kan vi fortsætte udviklingen af vores landsdækkende mobilnetværk"

Nye danske mobilfrekvenser kan tages i brug i 2020 trods aflyst frekvensauktion

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S