HP Inc sår tvivl om Xerox' levedygtighed efter opkøbsforsøg: Er bekymret

HP Inc betvivler i kraftige vendinger Xerox’ helbred. Er bekymret over selskabets fremtidsudsigter, efter Xerox har indledt opkøbsforsøg.

Artikel top billede

HP Inc er for tiden genstand for stor interesse fra den langt mindre konkurrent Xerox, som i et kæmpe bejleri forsøger at overtage HP Inc.

Men HP Inc er bekymret og i tvivl om, hvorvidt Xerox nu også er et godt parti, ligesom HP Incs ledelse nu stiller åbenlyst spørgsmålstegn ved Xerox aggressive fremturen.

Det sker i et opsigtsvækkende brev, som HP Incs topchef, Enrique Lores og bestyrelsesformand Chip Bergh har sendt til Xerox topchef, John Visentin.

Her fortæller de, at parterne faktisk drøftede en fusion i august, men at disse drøftelser ikke førte noget med sig.

Aggressive ord

“Dine aggressive ord og handlinger viser klart, at Xerox’ hensigt med at gennemtvinge en fusion er opportunistisk og uden baggrund i tilstrækkelig information,” skriver HP Inc-ledelsen til John Visentin.

Samtidig sår de tvivl om Xerox’ forventning om, at omsætningen vil falde seks procent i indeværende regnskabsår i forhold til året før. De mener, at omsætningen vil falde mere.

HP Inc-topcheferne peger på, at Xerox ikke har nået de opstillede omsætningsmål i fire af de fem seneste kvartaler.

De mener desuden ikke, at Xerox’ dokumentation for, at selskabet har de penge, som en handel kræver, er tilstrækkelig.

“Der er fortsat tvivl om Xerox evne til at rejse den kapital, som forslaget kræver,” skriver de.

“Derfor udgør dit tilbud ikke grundlag for hverken due diligence eller videre forhandling,” skriver de.

Hertil bedyrer de, at de er bekymrede over nedgangen i Xerox’ samlede kontrakt-værdier - den såkaldte TCV (total contract value), som Xerox i fjor pludselig stoppede med at offentliggøre.

“Vi er fortsat indstillede på at undersøge den potentielle værdi i en fusion samt på at arbejde hurtigt på at lære mere,” skriver HP-cehferne.

“Der er imidlertid markante bekymringer i forhold både Xerox’ kortsigtede helbred og langsigtede levedygtighed, som påvirker Xerox’ værdi markant.”

Du finder hele brevet fra HP til Xerox her.

Læs også:

Xerox truer med fjendtlig overtagelse af HP Inc: Vil opkøbe aktier direkte fra aktionærerne, hvis ikke HP siger ja til at lade sig sælge

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Politiets Efterretningstjeneste

    SOC-analytikere i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S