HP Inc sår tvivl om Xerox' levedygtighed efter opkøbsforsøg: Er bekymret

HP Inc betvivler i kraftige vendinger Xerox’ helbred. Er bekymret over selskabets fremtidsudsigter, efter Xerox har indledt opkøbsforsøg.

Artikel top billede

HP Inc er for tiden genstand for stor interesse fra den langt mindre konkurrent Xerox, som i et kæmpe bejleri forsøger at overtage HP Inc.

Men HP Inc er bekymret og i tvivl om, hvorvidt Xerox nu også er et godt parti, ligesom HP Incs ledelse nu stiller åbenlyst spørgsmålstegn ved Xerox aggressive fremturen.

Det sker i et opsigtsvækkende brev, som HP Incs topchef, Enrique Lores og bestyrelsesformand Chip Bergh har sendt til Xerox topchef, John Visentin.

Her fortæller de, at parterne faktisk drøftede en fusion i august, men at disse drøftelser ikke førte noget med sig.

Aggressive ord

“Dine aggressive ord og handlinger viser klart, at Xerox’ hensigt med at gennemtvinge en fusion er opportunistisk og uden baggrund i tilstrækkelig information,” skriver HP Inc-ledelsen til John Visentin.

Samtidig sår de tvivl om Xerox’ forventning om, at omsætningen vil falde seks procent i indeværende regnskabsår i forhold til året før. De mener, at omsætningen vil falde mere.

HP Inc-topcheferne peger på, at Xerox ikke har nået de opstillede omsætningsmål i fire af de fem seneste kvartaler.

De mener desuden ikke, at Xerox’ dokumentation for, at selskabet har de penge, som en handel kræver, er tilstrækkelig.

“Der er fortsat tvivl om Xerox evne til at rejse den kapital, som forslaget kræver,” skriver de.

“Derfor udgør dit tilbud ikke grundlag for hverken due diligence eller videre forhandling,” skriver de.

Hertil bedyrer de, at de er bekymrede over nedgangen i Xerox’ samlede kontrakt-værdier - den såkaldte TCV (total contract value), som Xerox i fjor pludselig stoppede med at offentliggøre.

“Vi er fortsat indstillede på at undersøge den potentielle værdi i en fusion samt på at arbejde hurtigt på at lære mere,” skriver HP-cehferne.

“Der er imidlertid markante bekymringer i forhold både Xerox’ kortsigtede helbred og langsigtede levedygtighed, som påvirker Xerox’ værdi markant.”

Du finder hele brevet fra HP til Xerox her.

Læs også:

Xerox truer med fjendtlig overtagelse af HP Inc: Vil opkøbe aktier direkte fra aktionærerne, hvis ikke HP siger ja til at lade sig sælge

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S