Forsvaret indfører ‘cyberværnepligt’ - unge kan nu blive soldater foran computeren

Forsvaret indfører mulighed for, at danske unge fra februar 2020 kan aftjene deres værnepligt foran computeren.

Artikel top billede

Fra 2020 bliver det muligt for danske unge at aftjene deres værnepligt foran computeren.

Forsvaret indfører nemlig muligheden for såkaldt ‘cyberværnepligt’ for 30 værnepligtige om året og åbner fredag for ansøgninger til første hold, der altså skal begynde til februar.

Uddannelsen som cybersoldat består af fire måneder som almindelig rekrut fulgt af seks måneder som særlig cybersoldat.

Her vil de værnepligtige blive ‘trænet i at beskytte os mod for eksempelv trusler som hacking og andre cyberangreb,” meddeler forsvaret.

Cybersoldaterne skal blandt andet lære at ‘monitorere, identificere, eskalere og træffe foranstaltninger til at modgå cyberangreb, hedder det.

Du kan læse mere om cyberværnepligten hos Forsvaret her.

Forsvaret er i fuld gang med at opbygge en decideret cyberhær, der skal kunne deltage aktivt i krig, kunne Computerworld fortælle for et par måneder siden.

Den såkaldte 'kapacitet' har været operativ siden 2017 og er stadig under udbygning, men kan allerede i dag udføre både defensive og offensive militære cyberoperationer.

Det kan du læse mere om her: Danmarks cyberhær er operativ: Danmark klar til at gennemføre militære cyberangreb

Læs også:

Forsvaret satser stort på RPA: Ny farm af software-robotter skal automatisere op mod 80 processer - søger masser af nye folk

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job