Forsvaret indfører ‘cyberværnepligt’ - unge kan nu blive soldater foran computeren

Forsvaret indfører mulighed for, at danske unge fra februar 2020 kan aftjene deres værnepligt foran computeren.

Artikel top billede

Fra 2020 bliver det muligt for danske unge at aftjene deres værnepligt foran computeren.

Forsvaret indfører nemlig muligheden for såkaldt ‘cyberværnepligt’ for 30 værnepligtige om året og åbner fredag for ansøgninger til første hold, der altså skal begynde til februar.

Uddannelsen som cybersoldat består af fire måneder som almindelig rekrut fulgt af seks måneder som særlig cybersoldat.

Her vil de værnepligtige blive ‘trænet i at beskytte os mod for eksempelv trusler som hacking og andre cyberangreb,” meddeler forsvaret.

Cybersoldaterne skal blandt andet lære at ‘monitorere, identificere, eskalere og træffe foranstaltninger til at modgå cyberangreb, hedder det.

Du kan læse mere om cyberværnepligten hos Forsvaret her.

Forsvaret er i fuld gang med at opbygge en decideret cyberhær, der skal kunne deltage aktivt i krig, kunne Computerworld fortælle for et par måneder siden.

Den såkaldte 'kapacitet' har været operativ siden 2017 og er stadig under udbygning, men kan allerede i dag udføre både defensive og offensive militære cyberoperationer.

Det kan du læse mere om her: Danmarks cyberhær er operativ: Danmark klar til at gennemføre militære cyberangreb

Læs også:

Forsvaret satser stort på RPA: Ny farm af software-robotter skal automatisere op mod 80 processer - søger masser af nye folk

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Metroselskabet I/S

    Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job