Lars Tvede vil granske dansk kapitalfond efter anklager om bilagsfusk

Den danske rigmand Lars Tvede kræver nu en uvildig gennemgang af de interne forhold i kapitalfonden Nordic Eye. Undersøgelsen skal klarlægge, hvorvidt der er foregået noget ulovligt i selskabet.

Artikel top billede

En ny dag og en udvikling i urolighederne i den danske kapitalfond Nordic Eye.

De to it-investorer Lars Tvede og Peter Warnøe stiftede venturefonden sammen i 2016, men de to stiftere er røget i totterne på hinanden, efter Peter Warnøes er blevet mødt med anklager om bilagsfusk og muligt misbrug.

Derfor kræver Lars Tevde nu uvildig granskning af de interne forhold i Nordic Eye for at afklare, om der er foregået noget ulovligt i selskabet.

Det skriver han i en mail til Børsen.

"Derfor har jeg nu til den næste generalforsamling i Nordic Eye Management bedt om en fuld uafhængig granskning. Nu skal vi til bunds i, hvad der er sket. Vi skal vide alt," skriver Lars Tvede til avisen.

Senest er Peter Warnøe blevet beskyldt for beskyldt for omfattende bilagsfusk og misbrug af fondens penge af sin nevø.

Det kan du læse mere om her: Peter Warnøes nevø beskylder ham for omfattende bilagsfusk og misbrug

Her er hele forløbet

Den seneste udvikling i sagen kommer efter et opsigtsvækkende forløb, som har resulteret i, at flere profiler har trukket sig fra Nordic Eye efter en magtkamp.

Udover Lars Tvede har også den tidligere TDC-topchef og nuværende bestyrelsesformand for SAS, Carsten Dilling, samt næstformand i PFA-Pension, Niels-Ulrik Mousten trukket sig fra Nordic Eye.

Konflikten begyndte i september, da Peter Warnøe selv trak sig fra fonden, da det blev afsløret, at han havde foretaget ulovlige aktionærlån.

Efterfølgende blev han også politianmeldt og i november valgte han helt at forlade fonden.

Nordic Eye har investeret i en lang række it-virksomheder. I fondens
investeringsportefølje finder man blandt andet den fynske robotvirksomhed Blue Ocean Robotics, dansk-amerikanske Airhelp og kryptoselskabet Coinify.

Læs også: Magtkamp i dansk kapitalfond – it-profiler siger farvel

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)