Lars Tvede vil granske dansk kapitalfond efter anklager om bilagsfusk

Den danske rigmand Lars Tvede kræver nu en uvildig gennemgang af de interne forhold i kapitalfonden Nordic Eye. Undersøgelsen skal klarlægge, hvorvidt der er foregået noget ulovligt i selskabet.

Artikel top billede

En ny dag og en udvikling i urolighederne i den danske kapitalfond Nordic Eye.

De to it-investorer Lars Tvede og Peter Warnøe stiftede venturefonden sammen i 2016, men de to stiftere er røget i totterne på hinanden, efter Peter Warnøes er blevet mødt med anklager om bilagsfusk og muligt misbrug.

Derfor kræver Lars Tevde nu uvildig granskning af de interne forhold i Nordic Eye for at afklare, om der er foregået noget ulovligt i selskabet.

Det skriver han i en mail til Børsen.

"Derfor har jeg nu til den næste generalforsamling i Nordic Eye Management bedt om en fuld uafhængig granskning. Nu skal vi til bunds i, hvad der er sket. Vi skal vide alt," skriver Lars Tvede til avisen.

Senest er Peter Warnøe blevet beskyldt for beskyldt for omfattende bilagsfusk og misbrug af fondens penge af sin nevø.

Det kan du læse mere om her: Peter Warnøes nevø beskylder ham for omfattende bilagsfusk og misbrug

Her er hele forløbet

Den seneste udvikling i sagen kommer efter et opsigtsvækkende forløb, som har resulteret i, at flere profiler har trukket sig fra Nordic Eye efter en magtkamp.

Udover Lars Tvede har også den tidligere TDC-topchef og nuværende bestyrelsesformand for SAS, Carsten Dilling, samt næstformand i PFA-Pension, Niels-Ulrik Mousten trukket sig fra Nordic Eye.

Konflikten begyndte i september, da Peter Warnøe selv trak sig fra fonden, da det blev afsløret, at han havde foretaget ulovlige aktionærlån.

Efterfølgende blev han også politianmeldt og i november valgte han helt at forlade fonden.

Nordic Eye har investeret i en lang række it-virksomheder. I fondens
investeringsportefølje finder man blandt andet den fynske robotvirksomhed Blue Ocean Robotics, dansk-amerikanske Airhelp og kryptoselskabet Coinify.

Læs også: Magtkamp i dansk kapitalfond – it-profiler siger farvel

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job