Slagsmålet om ejerskabet af Just Eat kører løs: Ledelsen afviser nyt forsøg på fjendtlig overtagelse

Det danskstartede fastfood-site Just Eat, der har hovedsæde i England, står midt i et slagsmål om ejerskabet af forretningen. Ledelsen anbefaler en sammenlægning med Takeaway.com, men hollandske Prosus forsøger en fjendtlig overtagelse - senest med et forhøjet bud på aktierne, som Just Eat-ledelsen netop har afvist.

Artikel top billede

Det danskstartede fastfood-eventyr Just Eat, som blandt andre Jesper Buch er blevet mangemillionær på, står midt i et slagsmål om ejerskabet af forretningen.

Det begyndte i sommer, hvor ledelsen i Just Eat anbefalede aktionærerne at takke ja til en sammenlægning med selskabet Takeaway.com.

Det kommer fra samme branche, og en sammenlægning kunne give stordriftsfordele.

Det kan du læse mere om her:
Just Eat opkøbt af hollandsk takeaway-gigant: Ukendt dansker står til at score milliardgevinst

En af storaktionærerne mente dog, at tilbuddet fra Takeaway.com værdifastsatte Just Eat for lavt, men ledelsen fortsatte bestræbelserne på en aftale med Takeaway.

Det kan du læse mere om her:
Storaktionær vil spænde ben for sammenlægning af Just Eat og Takeaway.com

Ind fra højre kom så et bud fra en hollandsk investeringsfond, Prosus, som ledelsen i Just Eat bestemt ikke anbefaler.

I første omgang lød buddet på 7,1 pund per aktie, og forleden blev buddet hævet til 7,4 pund per aktie.

Det kan du læse mere om her:
Budkrigen om Just Eat fortsætter: Hollandsk investeringsfond hæver købstilbud med over to milliarder

Også det seneste bud har Just Eat i dag tirsdag afvist med den begrundelse, at det undervurderer selskabets værdi i betydelig grad, skriver Bloomberg.

Ledelsen i Just Eat anbefaler aktionærerne at holde fast i en sammenlægning med Takeaway.

Ifølge Bloomberg handles aktierne i Just Eat nu til cirka 7,8 pund i forventning om, at budkrigen kan give en højere pris.

Aftalen med Takeaway værdisætter aktierne til cirka 6,9 pund, men aftalen betyder også, at aktionærerne bliver medejere af en betydelig europæisk spiller på markedet for fastfood i samme liga som Uber Eats.

Aktionærerne i Just Eat har frist til 27. december for at acceptere buddet fra Prosus. Halvdelen af aktionærerne skal acceptere tilbuddet for at handlen kan komme i stand.

Ifølge Bloomberg er det sandsynligt, at aktionærerne snart vil få et bedre tilbud fra ledelsen af Just Eat og Takeaway fremprovokeret af budkrigen og forsøget på fjendtlig overtagelse.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory