Tidligere topchefer i Atea stævnet for at have trukket millioner ud af 3A-it-ejer

De to tidligere topchefer i Atea, Peter Trans og Claus Hougesen, bliver stævnet for at have trukket fem millioner kroner ud af selskabet Informationsteknik kort tid inden, selskabet gik konkurs.

Artikel top billede

De to tidligere Atea-topbosser Peter Trans og Claus Hougesen bliver stævnet for at have trukket fem millioner kroner ud af selskabet Informationsteknik kort tid inden, at selskabet gik konkurs, skriver ITWatch.

Bag stævningen står kurator Per Astrup Madsen fra advokatfirmaet DLA Piper.

“De sagsøgte har derved (efter kurators vurdering) udnyttet deres fordelagtige position i forhold til selskabet (som reel ledelse og som reel ejer) til at konstruere en formel lånekonstruktion, hvor de opnåede fuld sikkerhed for et lån, der i realiteten er stillet af en nærtstående. Således ville de sagsøgte som reelle ejere få en gevinst, hvis selskabet udviklede sig positivt, mens det ved en konkurs er de almindelige kreditorer, der kommer til at bære hele tabet,” fremgår det i en redegørelse fra kurator.

Claus Hougesen blev stævnet allerede i begyndelsen af september, hvilket du kan læse mere om her: Tidligere Atea-boss Claus Hougesen stævnet for at have trukket millioner ud af Informationsteknik

Ifølge mediet viser det imidlertid nu, at også Peter Trans er blevet stævnet.

Informationsteknik Scandinavia ejede 3A-it, der spillede en væsentlig rolle i Atea-bestikkelsesskandalen, og som Claus Hougesen var med til at stifte.

Bag Informationsteknik stod erhvervsmanden Fritz Andersen.

Selskabet gik konkurs i sommeren 2018.

Det kan du læse mere om her: 3A-it-ejer konkurs: Informationsteknik Scandinavia drejer nøglen om.

Både Claus Hougesen og Peter Trans afviser beskyldningerne blankt og er klar på at tage sagen i retten.

Læs også:

Tidligere topchefer i Atea og Region Sjælland skal i Højesteret - domme for mandatsvig i Atea-sagen skal for retten igen

3A-it-ejeren Informationsteknik Scandinavia gik konkurs på grund af retssag

3A-it-ejer konkurs: Informationsteknik Scandinavia drejer nøglen om

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S