Tidligere topchefer i Atea stævnet for at have trukket millioner ud af 3A-it-ejer

De to tidligere topchefer i Atea, Peter Trans og Claus Hougesen, bliver stævnet for at have trukket fem millioner kroner ud af selskabet Informationsteknik kort tid inden, selskabet gik konkurs.

Artikel top billede

De to tidligere Atea-topbosser Peter Trans og Claus Hougesen bliver stævnet for at have trukket fem millioner kroner ud af selskabet Informationsteknik kort tid inden, at selskabet gik konkurs, skriver ITWatch.

Bag stævningen står kurator Per Astrup Madsen fra advokatfirmaet DLA Piper.

“De sagsøgte har derved (efter kurators vurdering) udnyttet deres fordelagtige position i forhold til selskabet (som reel ledelse og som reel ejer) til at konstruere en formel lånekonstruktion, hvor de opnåede fuld sikkerhed for et lån, der i realiteten er stillet af en nærtstående. Således ville de sagsøgte som reelle ejere få en gevinst, hvis selskabet udviklede sig positivt, mens det ved en konkurs er de almindelige kreditorer, der kommer til at bære hele tabet,” fremgår det i en redegørelse fra kurator.

Claus Hougesen blev stævnet allerede i begyndelsen af september, hvilket du kan læse mere om her: Tidligere Atea-boss Claus Hougesen stævnet for at have trukket millioner ud af Informationsteknik

Ifølge mediet viser det imidlertid nu, at også Peter Trans er blevet stævnet.

Informationsteknik Scandinavia ejede 3A-it, der spillede en væsentlig rolle i Atea-bestikkelsesskandalen, og som Claus Hougesen var med til at stifte.

Bag Informationsteknik stod erhvervsmanden Fritz Andersen.

Selskabet gik konkurs i sommeren 2018.

Det kan du læse mere om her: 3A-it-ejer konkurs: Informationsteknik Scandinavia drejer nøglen om.

Både Claus Hougesen og Peter Trans afviser beskyldningerne blankt og er klar på at tage sagen i retten.

Læs også:

Tidligere topchefer i Atea og Region Sjælland skal i Højesteret - domme for mandatsvig i Atea-sagen skal for retten igen

3A-it-ejeren Informationsteknik Scandinavia gik konkurs på grund af retssag

3A-it-ejer konkurs: Informationsteknik Scandinavia drejer nøglen om

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg