Tidligere Atea-boss Claus Hougesen stævnet for at have trukket millioner ud af Informationsteknik

Den tidligere topchef for Atea, Claus Hougesen, stævnet for at have trukket millioner af kroner ud af Informationsteknik.

Artikel top billede

Den tidligere topchef i Atea, Claus Hougesen, er blevet stævnet med beskyldning om, at han har trukket et lån i millionklassen ud af selskabet Informationsteknik, der gik konkurs i fjor, skriver ITWatch.

Ifølge mediet har kurator Per Astrup Madsen stævnet en række selsakber -herunder selskabet MACM, som Claus Hougesen ifølge mediet står bag.

Kuratoren mener, at Claus Hougesen-selskabet har lånt penge til Informationsteknik, som blev trukket ud kort tid før Informationsteknik gik konkurs.

Det mener kurator er ulovligt.

“Konkursboet er ret fast i kødet på, at MACM ApS er et nærtstående selskab og derfor ikke har nogen gyldig sikkerhed. Det har vi kunnet sammenstykke på baggrund af den dokumentation, vi har fået fra Fritz Andersen (tidligere direktør, red.), forskellige dokumenter vi har fundet på selskabets server og mail-korrespondencer

Informationsteknik Scandinavia ejede 3A-it, der spillede en væsentlig rolle i Atea-bestikkelsesskandalen, og som Claus Hougesen var med til at stifte.

Bag Informationsteknik stod erhvervsmanden Fritz Andersen.

Selskabet gik konkurs i sommeren 2018.

Det kan du læse mere om her: 3A-it-ejer konkurs: Informationsteknik Scandinavia drejer nøglen om.

Claus Hougesen er ifølge mediet endnu ikke klar over, at der ligger en stævning mod ham.

Claus Hougesen blev i sommer dømt i Østre Landsret for sin rolle i Atea-bestikkelsens sagen. Det kan du læse mere om her: Tidligere Atea-topchefer kan ånde lettet op: Slipper for at skulle i fængsel for bestikkelse

Læs også:

Snart slut med 3A-it: Selskabet på vej mod likvidation efter frasalg efter bestikkelsessag

Medie: Supercomputer til Vestas årsag til Informationsteknik Scandinavias konkurs

Ny ejer bekræfter, hvad stifter ikke vil: 3A-it drejer nøglen om

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil