Vestager flekser med musklerne: “Hvis jeg havde vidst, hvad jeg ved nu om Google, ville jeg have været mere modig”

De digitale giganter som Google og Facebook kan nu se frem til endnu skrappere og mere direkte konkurrenceregulering af deres aktiviterer inden for EU. Margrethe Vestager mener åbenbart også, at Google slap for billigt trods milliardstore bøder.

Artikel top billede

(Foto: Jennifer Jacquemart)

Margrethe Vestager fleksede med musklerne mandag i Bruxelles. Ved et møde arrangeret af det amerikanske medie Politico sagde den danske konkurrencekommissær med ansvar for det digitale EU ifølge Reuters:

“Hvis jeg havde vidst, hvad jeg ved nu om Google, ville jeg have været mere modig.”

Dermed hentyder hun til de rekordstore bøder på over otte milliarder euro, som hun på vegne af EU forlangte, at Google skulle betale for blandt andet at overtræde EU’s monopolregler. Bøder, som hun angiveligt mener, var for lave.

Samtidig forlyder det tirsdag fra Vestagers kontor, at de digitale giganter Facebook, Amazon, Apple og Google kan se frem til endnu mere skrap og konsekvent konkurrence-regulering af deres aktiviteter inden for EU.

Konkurrenter har klaget over, at giganterne udelukker dem fra nøglemarkeder, og for at få bugt med den praksis, vil EU-kommissionen tage nye midler i brug.

Det er ikke længere nok blot at bede giganterne om at stoppe den ulovlige praksis.

“I fremtiden vil EU gribe til mere direkte indgriben for at rette helt op på konkurrencesituationen”, lyder det fra Cecilio Madero Villarejo, fungerende generaldirektør i EU-komissionens konkurrencedivision ifølge Reuters. Hvad det præcist dækker over, ville han dog ikke sige noget om.

Margrethe Vestager pegede i mandags også på, at “magt i en datadrevet økonomi er noget helt andet end en dominerende position i en analog forretningsverden.”

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job