Bog: Moppedreng af en science fiction-krimiroman er krydret med kunstig intelligens og bioteknologi

Har man i juleferien brug for en intens rejse ind i en dystopisk fremtidsverden, som vækker mindelser om George Orwells klassiker ”1984”, er Steen Byriel Olesens ”Den rette vej” et godt bud.

Artikel top billede

Har man i juleferien brug for en intens rejse ind i en dystopisk fremtidsverden, som vækker mindelser om George Orwells klassiker ”1984”, er Steen Byriel Olesens ”Den rette vej” et godt bud.

”Den rette vej” er moppedreng af en science fiction-fortælling krydret med kunstig intelligens, mordgåder og bioteknologi.

Steen Byriel Olesens fortælling finder sted i et fremtidigt verdenssamfund. Som i Orwells univers, hvor Partiet styrer Oceanien med hård og undertrykkende hånd, er det her den kunstige intelligens, Isle, som styrer slagets gang i det gennemovervågede samfund.

I modsætning til det totalitære Partiet, er Isle dog demokratisk, og den kunstige intelligens har til opgave at sørge for borgernes ve og vel.

Dette er scenen for fortællingen, hvor vi følger en efterretningsgruppe i efterforskningen af en række mord, herunder på flere prominente figurer. Men efterforskningen er ikke så lige til, når gerningsmand og offer kan vise sig at være en og samme person.

Derudover følger vi chefen for efterretningsgruppen, Esven, som infiltrerer en mutantlejr. Gruppen har via en undercover-agent fra lejren afsløret misbrug af genetisk forskning. Men nu udbryder der krig i grænseregionen omkring lejren, hvilket sætter Esven i en penibel situation.

Denne fortælling udfolder Steen Byriel Olesen over bogens næsten 1.000 sider.

Steen Byriel Olesen er oprindeligt uddannet i mikrobiologi og biokemi. ”Den rette vej” er hans første skønlitterære værk.

Fakta: Den rette vej. Forfatter: Steen Byriel Olesen. Forlaget mellemgaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S