Bog: Moppedreng af en science fiction-krimiroman er krydret med kunstig intelligens og bioteknologi

Har man i juleferien brug for en intens rejse ind i en dystopisk fremtidsverden, som vækker mindelser om George Orwells klassiker ”1984”, er Steen Byriel Olesens ”Den rette vej” et godt bud.

Artikel top billede

Har man i juleferien brug for en intens rejse ind i en dystopisk fremtidsverden, som vækker mindelser om George Orwells klassiker ”1984”, er Steen Byriel Olesens ”Den rette vej” et godt bud.

”Den rette vej” er moppedreng af en science fiction-fortælling krydret med kunstig intelligens, mordgåder og bioteknologi.

Steen Byriel Olesens fortælling finder sted i et fremtidigt verdenssamfund. Som i Orwells univers, hvor Partiet styrer Oceanien med hård og undertrykkende hånd, er det her den kunstige intelligens, Isle, som styrer slagets gang i det gennemovervågede samfund.

I modsætning til det totalitære Partiet, er Isle dog demokratisk, og den kunstige intelligens har til opgave at sørge for borgernes ve og vel.

Dette er scenen for fortællingen, hvor vi følger en efterretningsgruppe i efterforskningen af en række mord, herunder på flere prominente figurer. Men efterforskningen er ikke så lige til, når gerningsmand og offer kan vise sig at være en og samme person.

Derudover følger vi chefen for efterretningsgruppen, Esven, som infiltrerer en mutantlejr. Gruppen har via en undercover-agent fra lejren afsløret misbrug af genetisk forskning. Men nu udbryder der krig i grænseregionen omkring lejren, hvilket sætter Esven i en penibel situation.

Denne fortælling udfolder Steen Byriel Olesen over bogens næsten 1.000 sider.

Steen Byriel Olesen er oprindeligt uddannet i mikrobiologi og biokemi. ”Den rette vej” er hans første skønlitterære værk.

Fakta: Den rette vej. Forfatter: Steen Byriel Olesen. Forlaget mellemgaard

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job