9 ud af 10 virksomheder har planer om at bruge kunstig intelligens - og det kan føre til fyringer

It-ledere planlægger i stor stil at tage konstig intelligens i brug, lyder det i en ny, stor undersøgelse, hvor det også fremgår, at knap en tredjedel af de adspurgte forudsiger, at brugen af kunstig intelligens vil føre til fyringer.

Artikel top billede

90 procent af verdens it-ledere har planer om at implementere kunstig intelligens.

Det fremgår af en ny, international undersøgelse, som det svenske ERP-hus IFS har offentliggjort.

Undersøgelsen er foretaget blandt 600 ledere på tværs af brancher i de nordiske lande samt Tyskland, England, Frankrig, USA og Australien.

Ifølge IFS er det især inden for industriel automatisering, at kunstig intelligens er populært. Her er det intet mindre end 44,6 procent af respondenterne, som har planer om at iværksætte projekter baseret på kunstig intelligens. På de følgende pladser kommer CRM, lagerstyring og logistik.

En tredjedel forudsiger fyringer

Undersøgelsen viser desuden, at 60,6 procent af de adspurgte it-ledere forventer at brugen af kunstig intelligens vil føre til effektivitetsforbedringer hos medarbejderne.

For en knap en tredjedel af de adspurgte vurderes det, at effektivitetsforbedringer vil være så markante, at det vil føre til fyringer i deres branche.

I undersøgelsen bliver de medvirkende ligeledes spurgt om, hvordan man kan undgå at kunstig intelligens fører til fyringer.

Her svarer 56 procent, at det er samfundets ansvar at sikre, at arbejdsstyrken får styrket deres kompetencer, så de kan bruge AI til at skabe nye job. Mens 23 procent mener, at markedet vil skabe nye job til dem og 15 procent foreslår, at arbejdsugen reduceres til 30 timer.

Læs også: Berømt robot-ekspert: Sådan undgår du at miste dit job til et it-system eller en robot

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S