9 ud af 10 virksomheder har planer om at bruge kunstig intelligens - og det kan føre til fyringer

It-ledere planlægger i stor stil at tage konstig intelligens i brug, lyder det i en ny, stor undersøgelse, hvor det også fremgår, at knap en tredjedel af de adspurgte forudsiger, at brugen af kunstig intelligens vil føre til fyringer.

Artikel top billede

90 procent af verdens it-ledere har planer om at implementere kunstig intelligens.

Det fremgår af en ny, international undersøgelse, som det svenske ERP-hus IFS har offentliggjort.

Undersøgelsen er foretaget blandt 600 ledere på tværs af brancher i de nordiske lande samt Tyskland, England, Frankrig, USA og Australien.

Ifølge IFS er det især inden for industriel automatisering, at kunstig intelligens er populært. Her er det intet mindre end 44,6 procent af respondenterne, som har planer om at iværksætte projekter baseret på kunstig intelligens. På de følgende pladser kommer CRM, lagerstyring og logistik.

En tredjedel forudsiger fyringer

Undersøgelsen viser desuden, at 60,6 procent af de adspurgte it-ledere forventer at brugen af kunstig intelligens vil føre til effektivitetsforbedringer hos medarbejderne.

For en knap en tredjedel af de adspurgte vurderes det, at effektivitetsforbedringer vil være så markante, at det vil føre til fyringer i deres branche.

I undersøgelsen bliver de medvirkende ligeledes spurgt om, hvordan man kan undgå at kunstig intelligens fører til fyringer.

Her svarer 56 procent, at det er samfundets ansvar at sikre, at arbejdsstyrken får styrket deres kompetencer, så de kan bruge AI til at skabe nye job. Mens 23 procent mener, at markedet vil skabe nye job til dem og 15 procent foreslår, at arbejdsugen reduceres til 30 timer.

Læs også: Berømt robot-ekspert: Sådan undgår du at miste dit job til et it-system eller en robot

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S