9 ud af 10 virksomheder har planer om at bruge kunstig intelligens - og det kan føre til fyringer

It-ledere planlægger i stor stil at tage konstig intelligens i brug, lyder det i en ny, stor undersøgelse, hvor det også fremgår, at knap en tredjedel af de adspurgte forudsiger, at brugen af kunstig intelligens vil føre til fyringer.

Artikel top billede

90 procent af verdens it-ledere har planer om at implementere kunstig intelligens.

Det fremgår af en ny, international undersøgelse, som det svenske ERP-hus IFS har offentliggjort.

Undersøgelsen er foretaget blandt 600 ledere på tværs af brancher i de nordiske lande samt Tyskland, England, Frankrig, USA og Australien.

Ifølge IFS er det især inden for industriel automatisering, at kunstig intelligens er populært. Her er det intet mindre end 44,6 procent af respondenterne, som har planer om at iværksætte projekter baseret på kunstig intelligens. På de følgende pladser kommer CRM, lagerstyring og logistik.

En tredjedel forudsiger fyringer

Undersøgelsen viser desuden, at 60,6 procent af de adspurgte it-ledere forventer at brugen af kunstig intelligens vil føre til effektivitetsforbedringer hos medarbejderne.

For en knap en tredjedel af de adspurgte vurderes det, at effektivitetsforbedringer vil være så markante, at det vil føre til fyringer i deres branche.

I undersøgelsen bliver de medvirkende ligeledes spurgt om, hvordan man kan undgå at kunstig intelligens fører til fyringer.

Her svarer 56 procent, at det er samfundets ansvar at sikre, at arbejdsstyrken får styrket deres kompetencer, så de kan bruge AI til at skabe nye job. Mens 23 procent mener, at markedet vil skabe nye job til dem og 15 procent foreslår, at arbejdsugen reduceres til 30 timer.

Læs også: Berømt robot-ekspert: Sådan undgår du at miste dit job til et it-system eller en robot

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect