Nyt sikkerheds-værktøj fra Microsoft: Få totalt overblik på tværs af 365-produkterne og bedre bekæmpelse af angreb

Microsoft har netop lanceret Microsoft Threat Protection solution, som giver Microsoft 365-kunder bedre overblik over angreb på tværs af alle produkterne og platformene. Løsningen er ude nu som public preview.

Artikel top billede

Microsoft Threat Protection solution er et nyt sikkerhedsværktøj til Microsoft 365-kunder, som lover bedre sikkerhed og overblik over sikkerhedssituationen i hele paletten af produkter og services.

I denne blogpost skriver Microsoft, at it-kriminelle hver eneste dag kompromitterer endpoints, brugeridentiteter og e-mail for at få fodfæste i virksomheder og organisationer.

Derfor er der brug for beskyttelse mod disse forskellige typer angreb, mens de foregår.

Microsoft Threat Protection solution er en integreret løsning, som bygger på Microsoft 365 security suite.

Den består af Microsoft Defender Advanced Threat Protection (ATP) til endpoints, Office 365 ATP til e-mail and samarbejdsværktøjer, Azure ATP til identitetsbaserede trusler identity-based threats samt Microsoft Cloud App Security (MCAS) til SaaS-applikationer.

“I denne nye suite har vi udvidet registreringen af trusler og de automatiske funktioner for efterforskning og den tilhørende beskyttelse”, skriver Microsoft.

Den nye suite tilbyder også overblik og indsigt på tværs af 365-produkterne ved hjælp af blandt andet automatisk incident-respons i Office 365 ATP, integration af MCAS og Microsoft Defender ATP for at give dyb indsigt i brugen af cloud-apps samt integration af Azure ATP med Microsoft Defender ATP.

“Nu kan sikkerhedsansvarlige samle advarsler på tværs af trussels-landskabet og fokusere på det, der betyder mest. De kan også automatisere efterforskningen og den nødvendige reaktion og sørge for, at ramte funktioner bliver genoprettet automatisk. Endelig kan de bruge Microsoft Threat Protection til at få et centralt overblik over alle sikkerhedshændelser, hvilke enheder mm. der er ramt, hvilke automatiske funktioner der er aktiveret i den anledning og de tilhørende beviser,” skriver en Microsoft-ansat på Microsoft Tech Community.

Du kan læse mere om detaljerne her:
Introducing the integrated Microsoft Threat Protection solution (public preview)

Annonce

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S