Telenor siger nej til Huawei: Vælger Ericsson som 5G-leverandør i Norge

Norske Telenor vælger Ericsson som leverandør af 5G-net i Norge. Huawei får dog lov til at fortsætte som leverandør i et stykke tid endnu.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Norske Telenor går i kølvandet på danske TDC og vælger svenske Ericsson som hovedleverandør af det kommende 5G-netværk.

Telenor er Norges ubetinget største teleselskab. Ordren betyder reelt, at Ericsson kommer til at levere hovedbestanddelen af 5G-nettet i Norge.

Telenor har hidtil anvende kinesiske Huawei som hovedleverandør af mobilnettene. Huawei har således - som i Danmark - leveret langt størstedelen af netværk og udstyr til det nuværende 4G-net.

Ifølge norske e24 vil opgraderingen af 4G-nettet til 5G tage fire til fem år.

Det betyder, at Huawei ikke sættes helt på porten, men fortsat vil fungere som underleverandør til Telenor.

“Derfor vil Telenor anvende udstyr fra nuværende leverandør, Huawei, til vedligeholdelse af 4G-nettet og opgradering af 5G-dækningen enkelte steder i Norge,” meddeler Telenor i denne udtalelse.

Telenor peger på, at Huawei fortsat vil skulle levere disse mindre opgaver for at sikre, at Telenors kunder fortsat ‘har de bedste mobiloplevelser, ‘ mens ‘moderniseringen pågår,” hedder det.

Det samme er tilfældet herhjemme, hvor Ericsson er ved at overtage opgaverne fra Huawei, som har leveret en lang række af de tidligere medarbejdere til Ericsson.

Det kan du læse mere om her: Ericssons danske topchef begejstret for TDC's Huawei-folk: "De er fantastiske medarbejdere" - her er status på Ericssons store TDC-projekt

Læs også:

TDC tænder for 5G-master i Helsingør i Danmarks største 5G-projekt

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub