Telenor siger nej til Huawei: Vælger Ericsson som 5G-leverandør i Norge

Norske Telenor vælger Ericsson som leverandør af 5G-net i Norge. Huawei får dog lov til at fortsætte som leverandør i et stykke tid endnu.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Norske Telenor går i kølvandet på danske TDC og vælger svenske Ericsson som hovedleverandør af det kommende 5G-netværk.

Telenor er Norges ubetinget største teleselskab. Ordren betyder reelt, at Ericsson kommer til at levere hovedbestanddelen af 5G-nettet i Norge.

Telenor har hidtil anvende kinesiske Huawei som hovedleverandør af mobilnettene. Huawei har således - som i Danmark - leveret langt størstedelen af netværk og udstyr til det nuværende 4G-net.

Ifølge norske e24 vil opgraderingen af 4G-nettet til 5G tage fire til fem år.

Det betyder, at Huawei ikke sættes helt på porten, men fortsat vil fungere som underleverandør til Telenor.

“Derfor vil Telenor anvende udstyr fra nuværende leverandør, Huawei, til vedligeholdelse af 4G-nettet og opgradering af 5G-dækningen enkelte steder i Norge,” meddeler Telenor i denne udtalelse.

Telenor peger på, at Huawei fortsat vil skulle levere disse mindre opgaver for at sikre, at Telenors kunder fortsat ‘har de bedste mobiloplevelser, ‘ mens ‘moderniseringen pågår,” hedder det.

Det samme er tilfældet herhjemme, hvor Ericsson er ved at overtage opgaverne fra Huawei, som har leveret en lang række af de tidligere medarbejdere til Ericsson.

Det kan du læse mere om her: Ericssons danske topchef begejstret for TDC's Huawei-folk: "De er fantastiske medarbejdere" - her er status på Ericssons store TDC-projekt

Læs også:

TDC tænder for 5G-master i Helsingør i Danmarks største 5G-projekt

Læses lige nu

    Annonce

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job