Ny melding fra Telenor: Huawei bliver alligevel en del af 5G-nettet i Norge

Huawei bliver alligevel en del af udrulningen af det norske 5G-net, meddeler Telenor nu.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

I første omgang forlød det, at Telenor ville vælge Ericsson fremfor Huawei, som leverandør til det norske 5G-net.

Det kan du læse mere om her: Telenor siger nej til Huawei: Vælger Ericsson som 5G-leverandør i Norge

Men nu slår den norske telegigant fast, at Huawei alligevel kommer til at spille en rolle sammen med Ericsson i udrulningen af det norske 5G-net, skriver nyhedsbureauet Reuters.

En del af forklaringen er ifølge Reuters, at Huawei vil forsætte som leverandør af RAN-teknologi, men dog ikke som leverandør af kernenetværket.

”Ericsson er blevet introduceret som en ny leverandør af 5G RAN, men vi vil også samarbejde med Huawei om at vedligeholde 4G-netværket samt opgradere 5G-dækningen i udvalgte egne af Norge,” oplyser Hanne Knudsen, kommunikationschef for Telenor, i et skriftligt svar til Reuters.

RAN er en forkortelse for Radio Access Network, og det henviser blandt andet til de radioer og antenner, som sikrer forbindelsen til brugernes mobiltelefoner.

Ifølge Reuters udgør RAN-udstyret hovedparten af udgifterne til et mobilt netværk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS