Ny venturefond med 150 millioner kroner vil investere i danske it-startups

Den danske kapitalfond Scale Capital er klar med sin anden venturefond med 150 millioner kroner, som skal investeres i it-selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Investeringsselskabet Scale Capital med hovedkontor i Bredgade i København åbner sin anden teknologifond med 150 millioner kroner, som skal investeres i danske it-startups, skriver Børsen.

Bag Scale Capital står Lars Jensen og Kenneth Grunnow. De har siden 2012 investerer i 12 it-virksomheder og gennemført syv exitter. Lige nu er den største hest i stalden Airtame med en omsætning på omkring 100 millioner kroner.

Lars Jensen siger til avisen, at Scale Capital i forhold til mange andre fonde er meget engageret i driften af virksomhederne - og ikke mindst i at hjælpe dem ind på det amerikanske marked, hvor Scale Capital har kontor i San Francisco.

“Vi kalder os ikke en venturefond, for den traditionelle tilgang er, at man efter tre-fire møder laver en investering. Vi har en "kysseregel", hvor vi som minimum skal have kendt holdet i virksomheden i tre måneder, før vi træffer en beslutning. Derudover investerer vi 5-10 millioner kroner per runde, og det er der stadig ikke mange, der gør,” siger han til avisen.

Læs også:

Dansk hardware-producent tjener styrtende på Amazon, men ville helst være foruden

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S