Ny venturefond med 150 millioner kroner vil investere i danske it-startups

Den danske kapitalfond Scale Capital er klar med sin anden venturefond med 150 millioner kroner, som skal investeres i it-selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Investeringsselskabet Scale Capital med hovedkontor i Bredgade i København åbner sin anden teknologifond med 150 millioner kroner, som skal investeres i danske it-startups, skriver Børsen.

Bag Scale Capital står Lars Jensen og Kenneth Grunnow. De har siden 2012 investerer i 12 it-virksomheder og gennemført syv exitter. Lige nu er den største hest i stalden Airtame med en omsætning på omkring 100 millioner kroner.

Lars Jensen siger til avisen, at Scale Capital i forhold til mange andre fonde er meget engageret i driften af virksomhederne - og ikke mindst i at hjælpe dem ind på det amerikanske marked, hvor Scale Capital har kontor i San Francisco.

“Vi kalder os ikke en venturefond, for den traditionelle tilgang er, at man efter tre-fire møder laver en investering. Vi har en "kysseregel", hvor vi som minimum skal have kendt holdet i virksomheden i tre måneder, før vi træffer en beslutning. Derudover investerer vi 5-10 millioner kroner per runde, og det er der stadig ikke mange, der gør,” siger han til avisen.

Læs også:

Dansk hardware-producent tjener styrtende på Amazon, men ville helst være foruden

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

TD SYNNEX Denmark ApS

BDM Cisco Security

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job