Ny venturefond med 150 millioner kroner vil investere i danske it-startups

Den danske kapitalfond Scale Capital er klar med sin anden venturefond med 150 millioner kroner, som skal investeres i it-selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Investeringsselskabet Scale Capital med hovedkontor i Bredgade i København åbner sin anden teknologifond med 150 millioner kroner, som skal investeres i danske it-startups, skriver Børsen.

Bag Scale Capital står Lars Jensen og Kenneth Grunnow. De har siden 2012 investerer i 12 it-virksomheder og gennemført syv exitter. Lige nu er den største hest i stalden Airtame med en omsætning på omkring 100 millioner kroner.

Lars Jensen siger til avisen, at Scale Capital i forhold til mange andre fonde er meget engageret i driften af virksomhederne - og ikke mindst i at hjælpe dem ind på det amerikanske marked, hvor Scale Capital har kontor i San Francisco.

“Vi kalder os ikke en venturefond, for den traditionelle tilgang er, at man efter tre-fire møder laver en investering. Vi har en "kysseregel", hvor vi som minimum skal have kendt holdet i virksomheden i tre måneder, før vi træffer en beslutning. Derudover investerer vi 5-10 millioner kroner per runde, og det er der stadig ikke mange, der gør,” siger han til avisen.

Læs også:

Dansk hardware-producent tjener styrtende på Amazon, men ville helst være foruden

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job