Ny venturefond med 150 millioner kroner vil investere i danske it-startups

Den danske kapitalfond Scale Capital er klar med sin anden venturefond med 150 millioner kroner, som skal investeres i it-selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Investeringsselskabet Scale Capital med hovedkontor i Bredgade i København åbner sin anden teknologifond med 150 millioner kroner, som skal investeres i danske it-startups, skriver Børsen.

Bag Scale Capital står Lars Jensen og Kenneth Grunnow. De har siden 2012 investerer i 12 it-virksomheder og gennemført syv exitter. Lige nu er den største hest i stalden Airtame med en omsætning på omkring 100 millioner kroner.

Lars Jensen siger til avisen, at Scale Capital i forhold til mange andre fonde er meget engageret i driften af virksomhederne - og ikke mindst i at hjælpe dem ind på det amerikanske marked, hvor Scale Capital har kontor i San Francisco.

“Vi kalder os ikke en venturefond, for den traditionelle tilgang er, at man efter tre-fire møder laver en investering. Vi har en "kysseregel", hvor vi som minimum skal have kendt holdet i virksomheden i tre måneder, før vi træffer en beslutning. Derudover investerer vi 5-10 millioner kroner per runde, og det er der stadig ikke mange, der gør,” siger han til avisen.

Læs også:

Dansk hardware-producent tjener styrtende på Amazon, men ville helst være foruden

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S