USA klar med handelsforbud mod Huawei: Følsom teknologi må ikke sendes ud af landet

Den amerikanske regering er ved at lægge sidste hånd på de regler der skal sikre, at amerikanske virksomheder ikke kan handle med Huawei.

Artikel top billede

De sidste detaljer er ved at være på plads i det forbud mod Huawei som Donald Trump har annonceret skal træde i kraft i februar næste år.

Det bliver ikke et direkte forbud mod navngivne virksomheder, men en række snævre regler for, hvem amerikanske selskaber må eksportere følsom teknologi til.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Læs også: USA vil betale telefirmaer for at fjerne Huawei og ZTE: Skal nu forbydes helt - udgør national sikkerhedsrisiko

Reglerne ser ud til at være specifik rettet mod ny teknologi, og bliver tilsyneladende ikke et totalforbud mod kinesiske leverandører.

"Ud fra titlerne ser reglerne ud til at være snævert rettet mod specifikke nationale sikkerhedsinteresser, hvilket burde gøre meget for at dæmpe nerverne hos dem i erhvervslivet der var bekymret for at der ville blive foreslået kontrol med en lang række tilgængelige teknologier,” Kevin Wolf, der er tidligere amerikansk handelsminiser.

Bekymring hos amerikanske tech-selskaber

Flere it-selskaber i USA har ventet med bekymring på lovgivningen. Seneste har Trump-regeringen blandt andet forsøgt at få flere store teleselskaber til at skrive under på, at man ikke ville samarbejde med Huawei.

Det nægtede de angiveligt, fordi man frygtede at få problemer med konkurrencemyndighederne.

Donald Trumps bebuddede forbud mod Huawei er allerede blevet udskudt to gange, netop fordi selskabet er leverandør til en lang række amerikanske virksomheder.

Læs også: Amerikanske tech-virksomheder afviser blankt Trumps planer om at droppe Huawei

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS