USA klar med handelsforbud mod Huawei: Følsom teknologi må ikke sendes ud af landet

Den amerikanske regering er ved at lægge sidste hånd på de regler der skal sikre, at amerikanske virksomheder ikke kan handle med Huawei.

Artikel top billede

De sidste detaljer er ved at være på plads i det forbud mod Huawei som Donald Trump har annonceret skal træde i kraft i februar næste år.

Det bliver ikke et direkte forbud mod navngivne virksomheder, men en række snævre regler for, hvem amerikanske selskaber må eksportere følsom teknologi til.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Læs også: USA vil betale telefirmaer for at fjerne Huawei og ZTE: Skal nu forbydes helt - udgør national sikkerhedsrisiko

Reglerne ser ud til at være specifik rettet mod ny teknologi, og bliver tilsyneladende ikke et totalforbud mod kinesiske leverandører.

"Ud fra titlerne ser reglerne ud til at være snævert rettet mod specifikke nationale sikkerhedsinteresser, hvilket burde gøre meget for at dæmpe nerverne hos dem i erhvervslivet der var bekymret for at der ville blive foreslået kontrol med en lang række tilgængelige teknologier,” Kevin Wolf, der er tidligere amerikansk handelsminiser.

Bekymring hos amerikanske tech-selskaber

Flere it-selskaber i USA har ventet med bekymring på lovgivningen. Seneste har Trump-regeringen blandt andet forsøgt at få flere store teleselskaber til at skrive under på, at man ikke ville samarbejde med Huawei.

Det nægtede de angiveligt, fordi man frygtede at få problemer med konkurrencemyndighederne.

Donald Trumps bebuddede forbud mod Huawei er allerede blevet udskudt to gange, netop fordi selskabet er leverandør til en lang række amerikanske virksomheder.

Læs også: Amerikanske tech-virksomheder afviser blankt Trumps planer om at droppe Huawei

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Kongeå Trailercenter A/S

    IT-Ansvarlig med bredt teknisk kendskab

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S