USA klar med handelsforbud mod Huawei: Følsom teknologi må ikke sendes ud af landet

Den amerikanske regering er ved at lægge sidste hånd på de regler der skal sikre, at amerikanske virksomheder ikke kan handle med Huawei.

Artikel top billede

De sidste detaljer er ved at være på plads i det forbud mod Huawei som Donald Trump har annonceret skal træde i kraft i februar næste år.

Det bliver ikke et direkte forbud mod navngivne virksomheder, men en række snævre regler for, hvem amerikanske selskaber må eksportere følsom teknologi til.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Læs også: USA vil betale telefirmaer for at fjerne Huawei og ZTE: Skal nu forbydes helt - udgør national sikkerhedsrisiko

Reglerne ser ud til at være specifik rettet mod ny teknologi, og bliver tilsyneladende ikke et totalforbud mod kinesiske leverandører.

"Ud fra titlerne ser reglerne ud til at være snævert rettet mod specifikke nationale sikkerhedsinteresser, hvilket burde gøre meget for at dæmpe nerverne hos dem i erhvervslivet der var bekymret for at der ville blive foreslået kontrol med en lang række tilgængelige teknologier,” Kevin Wolf, der er tidligere amerikansk handelsminiser.

Bekymring hos amerikanske tech-selskaber

Flere it-selskaber i USA har ventet med bekymring på lovgivningen. Seneste har Trump-regeringen blandt andet forsøgt at få flere store teleselskaber til at skrive under på, at man ikke ville samarbejde med Huawei.

Det nægtede de angiveligt, fordi man frygtede at få problemer med konkurrencemyndighederne.

Donald Trumps bebuddede forbud mod Huawei er allerede blevet udskudt to gange, netop fordi selskabet er leverandør til en lang række amerikanske virksomheder.

Læs også: Amerikanske tech-virksomheder afviser blankt Trumps planer om at droppe Huawei

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S