Forsvarets Efterretningstjeneste advarer mod for meget overvågning: "Vi er jo ikke en banarepublik"

Der er ikke brug for mere overvågning i Danmark, mener Lars Findsen, der er chef for Forsvarets Efterretningstjeneste. "Vi lever jo ikke i en bananrepublik," lyder begrundelsen.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Partierne på Christiansborg står næsten i kø for at give de danske myndigheder mulighed for mere overvågning i Danmark.

Justitsminister Nick Hækkerup (S) har senest fremlagt en trygheds- og sikkerhedspakke, der giver politiet mulighed for mere tv-overvågning.

Også i oppotionen er man klar med flere værktøjer. Venstres næstformand Inger Støjberg, har foreslået, at der bliver opsat kameraer md ansigtsgenkendelse i landets ghettoer.

Læs også: Forsvaret skal overvåge 500 danske virksomheder: “Flere private virksomheder skal i fremtiden under vores beskyttelse”

Ikke en bananrepublik

Men nu lyder det fra efterretningstjenesten selv, at der slet ikke er brug for mere overvågning, siger chef for Forsvarets Efterretningstjeneste, Lars Findsen til TV2.

Men som chef for Forsvarets Efterretningstjeneste må dit udgangspunkt jo være - at jo mere overvågning jo bedre?

"Nej. Det er det sådan set ikke. Det ville være forkert at antage, at det var min tilgang. Nu har vi (Forsvarets Efterretningstjeneste, red.) en kontant værktøjskasse – og vi bruger den – af hensyn til Danmark. Men vi er jo ikke en bananrepublik. Vi er jo en efterretningstjeneste i et demokratisk samfund," siger Lars Findsen til TV2.

Efterretningschefen, der også er chef for Center for Cybersikkerhed, mener, at mere overvågning begrænser danskernes personlige frihed uden at forbedre myndighedernes arbejde væsentligt.

Læs også: Forsvarets Efterretningstjeneste råder over en mindre hær af hackere: "Det kan være både billigere og mindre voldeligt end konventionel krigsførelse"

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen