Årtiet der gik: Fem danskstiftede it-succeser ramte en værdiansætning på over en milliard dollar i 2010'erne

I løbet af de sidste 10 år er der kommet fem it-kometer ud af Danmark, der kan kalde sig for 'unicorns'. De har nemlig alle ramt en værdiansætning på over en milliard dollar. Se hvilke her.

Artikel top billede

Snart viser kalenderen 2020, og derved afsluttes et årti.

Men hvis man skuer tilbage over 10'erne, viser det sig, at der har været fart på hos en række danske it-kometer.

Især er fem danskstiftede it-selskaber værd at bemærke, da de alle har gjort sig fortjent til en unicorn-status det sidste årti med en værdiansætning på over en milliard dollar - eller 6,7 milliarder kroner.

Det skriver Børsen.

Listen udgøres af; Zendesk, Tradeshift, Unity Technologies, Just Eat og Sitecore.

"Vi har været igennem en rigtig god periode de seneste ti år. Konjunkturerne har været gode, og det lever start­up-miljøet meget af. For så er det nemmere at få kapital og disrupte gamle forretninger," siger Mikkel Svane, medstifter og topchef i Zendesk til Børsen.

Læs også: Unity får milliardindsprøjtning: Nu er selskabet over 40 milliarder kroner værd

Udover de fem it-selskaber, der har opnået skyhøje værdiansætninger, findes der også et hav af andre danske startups, der har oplevet eksplosive vækstrater.

Udviklingen er blandt andet sket med investeringer fra venture-fonde, der har skruet på for kapitalindsprøjtningerne. I 2016 blev der ifølge venture- og kapitalfondenes brancheforening DVCA investeret for 702 millioner kroner i danske startups.

Alene første halvår 2019 var tallet oppe 1,9 milliarder kroner, skriver Børsen.

Her kan du læse Computerworlds opgørelse over de it-kometer, der oplevede den største vækst i 2019.

Bedst til vækst i den danske it-branche: Her er resultaterne for alle 452 deltagende virksomheder i it-komet 2019 - se hele listen

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job