Kinesisk smartphone-kæmpe sætter fuld fokus på AI: Klar til at investere 50 milliarder kroner

Den fremadstormende kinesiske smartphone-kæmpe Xiaomi vil over de kommende fem år investere 50 milliarder kroner på at udvikle løsninger inden for AI og 5G.

Artikel top billede

Den fremadstormende kinesiske smartphone-producent Xiaomi har afsat 50 milliarder kroner til over de kommende fem år for alvor at lægge tryk på udviklingen af løsninger inden for AI og 5G.

Det meddeler selskabets topchef, Lei Jun.

Xiaomi meddelte i fjor, at selskabet havde afsat 10 milliarder kroner til udvikling på området, som Xiaomi kalder for ‘AIoT.’

Men nu forøges beløbet altså betydeligt.

“Vi er nødt til at ændre de fortsatte fordele, som vi har i AIoT og intelligente systemer til absolut sejr inden for intelligente systemer og fuldstændigt cementere vores førende position i den intelligente æra,” lyder det (frit oversat) fra topchefen i meddelelse.

Xiaomi planlægger at lancere mere end 10 5G-smartphones alene i 2020. Selskabet vokser kraftigt for tiden og betragtes som en af hovedudfordrerne til Huawei, der er Kinas ubetinget største smartphone-producent.

Xiaomi er for tiden verdens fjerdestørste smartphone-producent efter Samsung (1), Huawei (2) og Apple (3). På femtepladsen finder vi kinesiske Oppo.

Læs også:

Vildest med kameraet: Nu lander den første smartphone med 108 megapixels i Europa

Stort skifte i Apples produktionsplaner: Vil fremstille sine nyeste iPhones i Indien

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S