Kinesisk smartphone-kæmpe sætter fuld fokus på AI: Klar til at investere 50 milliarder kroner

Den fremadstormende kinesiske smartphone-kæmpe Xiaomi vil over de kommende fem år investere 50 milliarder kroner på at udvikle løsninger inden for AI og 5G.

Artikel top billede

Den fremadstormende kinesiske smartphone-producent Xiaomi har afsat 50 milliarder kroner til over de kommende fem år for alvor at lægge tryk på udviklingen af løsninger inden for AI og 5G.

Det meddeler selskabets topchef, Lei Jun.

Xiaomi meddelte i fjor, at selskabet havde afsat 10 milliarder kroner til udvikling på området, som Xiaomi kalder for ‘AIoT.’

Men nu forøges beløbet altså betydeligt.

“Vi er nødt til at ændre de fortsatte fordele, som vi har i AIoT og intelligente systemer til absolut sejr inden for intelligente systemer og fuldstændigt cementere vores førende position i den intelligente æra,” lyder det (frit oversat) fra topchefen i meddelelse.

Xiaomi planlægger at lancere mere end 10 5G-smartphones alene i 2020. Selskabet vokser kraftigt for tiden og betragtes som en af hovedudfordrerne til Huawei, der er Kinas ubetinget største smartphone-producent.

Xiaomi er for tiden verdens fjerdestørste smartphone-producent efter Samsung (1), Huawei (2) og Apple (3). På femtepladsen finder vi kinesiske Oppo.

Læs også:

Vildest med kameraet: Nu lander den første smartphone med 108 megapixels i Europa

Stort skifte i Apples produktionsplaner: Vil fremstille sine nyeste iPhones i Indien

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S