Bog: Digitale teknologier transformerer organisationer

I ny lærebog undersøger to CBS-eksperter, hvordan digitale teknologier påvirker moderne organisationer.

Artikel top billede

Den digitale udvikling og de nye digitale redskaber den fører med sig, ændrer den måde, moderne organisationer er indrettet på.

Dette gælder både offentlige institutioner, private virksomheder og organisationer baseret på frivilligt arbejde.

I ”Digital Organizing” undersøger forfatterne, hvordan de nye digitale teknologier påvirker organisationer af enhver art.

Bogens forfattere, Ursula Plesner og Emil Husted, er eksperter i digital og politisk organisering. Begge har en Ph.d. og er henholdsvis lektor og adjunkt ved CBS.

Ifølge Plesner og Husted handler det kort sagt om, at nye digitale teknologier påvirker alle dele af moderne organisationer, herunder deres struktur, kommunikation og identitet.

Digitaliseringen er også med til at transformere den måde, organisationerne bliver ledet på, og de strategier, der bliver lagt for dem.

I bogen gennemgår forfatterne centrale begreber i organisationsstudier, som danner basis for studierne af de digitale teknologiers påvirkning på moderne organisationer.

Med hjælp fra case studies fra en lang række internationale organisationer viser Plesner og Husted, hvordan digitale teknologier har været med til at transformere disse organisationer.

Bogen er struktureret som en lærebog, men kan læses af alle, som har interesse for organisationsstudier og den digitale transformation.

Digital Organizing: Revisiting Themes in Organization Studies. Forfattere: Ursula Plesner og Emil Husted. Udkommer på Red Globe Press.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job