Apple missede vigtige mål: Tim Cooks årsløn faldet med 70 millioner kroner - se hans årsløn her

Apple-topchef Tim Cooks årsløn faldt med næsten 70 millioner kroner i 2019. Se her, hvor meget han har fået i løn.

Artikel top billede

Apple-topchef Tim Cooks årsløn faldt med næsten 70 millioner kroner i 2019 i forhold til 2018.

Det viser en opgørelse, som Apple har sendt til de amerikanske myndigheder over topchefens samlede løn.

Her kan man se, at Tim Cook i 2019 samlet set modtog 125 millioner dollar - omkring 860 millioner kroner - i løn, bonus og godtgørelse for sit job som CEO for Apple.

Heraf udgjorde de tre millioner dollar - godt 20 millioner kroner - hans faste løn, mens 7,7 millioner dollar - 53 millioner kroner - var bonus.

Hertil kommer forskellige former for godtgørelse samt den største post, som var tildelte aktieoptioner for 113,5 millioner dollar.

I 2018 modtog Tim Cook samlet set en årsløn på 136 millioner dollar. Han modtog i 2018 den hidtil største bonus på 12 millioner dollar.

Ejer aktier for flere milliarder kroner

Ifølge papirerne modtager han nu ‘blot’ 7,7 millioner dollar i bonus, fordi Apple i 2019 ikke nåede samme vækst-niveau inden for salg og indtjening som i 2018.

Tim Cook ejer Apple-aktier for næsten 400 millioner dollar - 2,8 milliarder kroner.

Ifølge Bloomberg har Tim Cook siden han tiltrådte som CEO fået udbetalt i alt 49,1 millioner dollar i bonus - mest i 2018 (12 millioner dollar) og mindst i 2016 (5,4 millioner dollar).

Opgørelsen til de amerikanske myndigheder viser også, at Apple i 2019 brugte mere end tre millioner kroner på Tim Cooks sikkerhed samt et par millioner kroner på at transportere ham med fly.

Du finde hele opgørelsen over Tim Cooks løn her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,