Columbus-direktør klar til flere opkøb efter overtagelse af norsk cloud-firma

Columbus er klar til at købe flere selskaber, efter selskabets opkøb af mindre norsk firma for 40 millioner norske kroner.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Danske Columbus er klar til at købe flere selskaber, hvis den rigtige mulighed skulle dukke op - ikke mindst på det norske marked.

Sådan lyder det fra topchef Thomas Honoré i ITWatch, efter selskabets opkøb af det mindre norske Dynamics-hus Advandia Business Solutions for 40 millioner norske kroner.

Columbus meddeler i en pressemeddelelse, at opkøbet af et norske selskab med 45 medarbejdere ‘manifesterer Columbus' position som den førende Microsoft Dynamics cloud konsulent- og servicevirksomhed i Norge.’

Thomas Honore siger, at Columbus nu har plads til at købe andre virksomheder.

Columbus har i årevis været særdeles opkøbsivrig og betragter opkøb som en fasttømret del af selskabets strategi og vækst-ambitioner.

Det kan du læse mere om her: Columbus skal fortsætte opkøbsbølge: Se hvilke lande, selskabet kigger på

“Cloud-omstillingen er et fornyet fokus for os, for vi skal løfte de store kunder ind i cloud, og her skal Advania Business Solutions spille en rolle,” siger Thomas Honore.

Han har tidligere fortalt Computerworld om selskabets cloud-visioner.

Det kan du læse mere om her: Sådan vil Columbus undgå at blive overhalet af konkurrenterne: "Hvis ikke vi havde investeret meget hurtigt i at komme på med på cloud-bølgen, så kunne vi godt være blevet disruptet"

Columbus købte i begyndelsen af 2018 svenske iStone med 600 medarbejdere i selskabets største opkøb nogensinde.

Siden har selskabet haft fokus på at integrere det store svenske selskab.

Det kan du læse mere om her: Columbus købte svenske iStone med 600 medarbejdere for et år siden: Nu er de forvandlet til 'columbianere'

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job