Venturefondenes nye favorit: For første gang får enterprise-it flere investeringer end forbruger-it

Venturefondene har fået en ny darling. For første gang har it-startups, der leverer løsninger til erhvervslivet rejst flere penge end de forbrugerrettede tech-selskaber.

Artikel top billede

Når de amerikanske venturefonde skal placere deres penge i tech-startups, så er det ikke længere selskaber, der producerer forbruger-it, der er favoritten.

For første gang er det it-selskaberne, der leverer software og services til forretningslivet, der modtog mest venturekapital.

Det skriver Bloomberg på baggrund af data fra PitchBook, der løbende samler informationer om venturefondes investeringer.

I løbet af 2019 modtog it-selskaber og startups, der henvender sig til enterprise-segmentet, samlet set venture kapital for 30,4 milliarder dollar, eller 206 milliarder kroner.

I samme periode faldt ventureinvesteringerne i forbruger-segmentet med en fjerdel i forhold til 2018. Her lyder tallet på 178 milliarder kroner for 2019.

Læs også: Ny venturefond med 150 millioner kroner vil investere i danske it-startups

Det er første gang i mindst fem år, hvor PitchBook har indsamlet data, at de forbrugerrettede tech-selskaber ikke modtager flest penge, skriver mediet.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job