Xerox har sikret sig finansiering til køb af HP: Men HP Inc er ligeglad

Xerox har sikret sig finansiering af sit gigantiske opkøbstilbud på det langt større HP Inc. Men HP er ligeglad: For Xerox “forholder sig ikke til det centrale.”

Artikel top billede

Amerikanske Xerox har sikret sig finansieringen af selskabets opkøbsforsøg på den fire gange større rival HP Inc, og gentager nu derfor sit tilbud til HP Inc.

Det sker efter, at der tidligere har været udtryk tvivl om, hvorvidt Xerox overhovedet har pengene til at købe HP Inc.

Det kan du læse mere om her: HP Inc sår tvivl om Xerox' levedygtighed efter opkøbsforsøg: Er bekymret

Men HP Incs ledelse med topchef Enrique Lores er ligeglad med, at Xerox nu har finansieringen på plads.

Det fremgår af et nyt brev, som HP Inc har sendt til Xerox, der tilbyder 210 milliarder kroner for HP Inc.

“Jeres brev dateret 6. januar 2020 angående finansiering adresserer ikke det centrale i sagen, nemlig at Xerox’ tilbud markant undervurderer [værdien af] HP. Dette er ikke til diskussion,” lyder det fra HP Inc.

Topchef Enrique Lores skriver i brevet, at HP Inc ‘gentager, at HP Inc-ledelsens fokus er at skabe langsigtet værdi for HP’s aktionærer.’

HP erklærer sig samtidig åben for tilbud og for at ‘forfølge de mest værdiskabende muligheder,” hedder det.

HP har tidligere meddelt, at selskabet anerkender de potentielle fordele ved en konsolidering.

Hver sin ende af markedet

De to selskaber opererer i hver sin ende af markedet: Xerox producerer og udlejer store printere og kopimaskiner til primært erhvervslivet, mens HP producerer små printere til hjemmene, hvor langt størstedelen af omsætningen hentes hjem på salg af printerblæk.

Samtidig er HP verdens næstsstørste pc-producent kun overgået af Lenovo.

Det kan du læse mere om her i denne artikel fra tidligere på ugen: Kæmpefusion kan være på vej: Xerox gør klar til at lægge gigantisk opkøbs-tilbud på HP Inc.

Kæmpe nedskæring

HP inc meddelte i efteråret, at 16 procent af medarbejderne skulle fyres.

Det kan du læse mere om her: Her er grundene til at HP Inc vil skille sig af med hver syvende medarbejder - 'markante beslutninger' på vej.

Også andre af de store printer-selskaber kigger ind i et faldende marked. Det tæller selskaber som Canon, Konica Minolta og andre.

Typisk ansporer en sådan markedsituation netop til overvejelser om konsolideringer blandt spillerne.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos