Drømmedisplay gør denne maskine helt unik: Den minder om Apples afsindige XDR-skærm

Mini-LED teknologien får sit mobile gennembrud i ny laptop fra MSI.

Artikel top billede

Et mindre gennembrud er på vej indenfor pc-skærme og nu gør denne også entré på laptop-scenen.

Her er tale om den såkaldte ’mini-LED’ teknologi, som gør det muligt at forene det bedste fra OLED-teknologien, såsom ekstrem kontrast og frodige farver, uden dennes ulemper som ’burn-in’ eller en begrænset maksimal lysstyrke.

Det er denne man finder i Apples afsindigt dyre ’XDR’ display og denne som den taiwanesiske laptop-producent MSI nu bygger ind i deres ’Creator 17’ laptop.

Se også: Her er Apples nye drømmedisplay: Den lokker med 6K opløsning og XDR-farver

Her får grafikentusiaster klodens første HDR1000-godkendte skærm i en bærbar, som dertil kan spænde over 100 procent af det bredde DCI-P3 farverum.

Opløsningen er Ultra HD og den lovende skærmteknologi får lov til at spænde ud over 17 tommer.

Den avancerede teknologi i Creator 17 har udløst årets udmærkelse indenfor ”Digital Imaging or Photography Award” ved CES-messen i Las Vegas.

Kendt størrelse

Ud over sit helt nye display får MSI’s nye kreation tilsyneladende ikke andet til at markere sig i forhold til sin forgænger.

Mediet Notebookcheck noterer her, at Creator 17 er identisk med MSI P75 Creator, som kan ekviperes med en Core i9 processor fra Intel, 32 gb RAM samt et kraftigt Nvidia RTX 2020 grafik.

Denne maskine koster i dag fra 30.000 kroner, hvorfor afløseren kan forventes at debutere omkring samme prisleje.

Læs også: En skærmrevolution er på vej: Her er alt du bør vide om fremtidens mini-LED og micro-LED-skærme

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S