Elon Musk tæt på at udløse første del af vanvittig lønpakke

Tesla-stifteren Elon Musk er snublende tæt på at udløse første del af en ekstravagant lønpakke, der angiveligt er verdenshistorien største for en topchef.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Telsa-stifteren Elon Musk sikrede sig for to år siden en ekstravagant lønpakke, der er blevet omtalt som verdenshistoriens største lønpakke for en topchef.

For at udløse den skal Tesla til gengæld opnå nogle voldsomt ambitiøse mål.

De seneste dage er Teslas aktier dog steget med rekordfart til et niveau, der betyder, at selskabet lige nu har en markedsværdi på lige knap 85 milliarder dollar.

Ifølge Reuters er Teslas markedsværdi i øjeblikket større end de to amerikanske bilgiganter Ford og GM til sammen.

Det betyder ifølge det amerikanske erhversmedie Bloomberg, at Elon Musk er snublende tæt på at udløse første del af hans lønpakke.

Det kræver at Teslas markedsværdi rammer 100 milliarder dollar. Sker det vil det ifølge Bloomberg udløse aktieoptioner til en værdi på 346 millioner dollar – eller cirka 2,3 milliarder kroner.

Læs også: Morten Lund har været mangemillionær, konkurs og hængt ud med både Richard Branson og Elon Musk: "Min pris er, at jeg skal have 10 procent af dig for evigt"

Får ingen traditionel løn

Elon Musk får i dag ingen løn eller traditionelle bonusser, men hvis den fulde lønpakke bliver udløst vil det ifølge Blooomberg udløse 20,2 millioner aktieoptioner til en værdi på mere end 50 milliarder dollar, hvilket svarer til 336 milliarder kroner.

Det vil dog kræve, at Tesla opnår en markedsværdi på 650 milliarder dollar samt mangedobler selskabets indtjening.

Elon Musk grundlagde sin formue, da Paypal, som han var med til at stifte, blev solgt til Ebay i 2002. Efterfølgende har han blandt andet været med til at stifte elbilsproducenten Tesla samt rumfartsselskabet Space X.

Ifølge Bloomberg menes Elon Musk i dag at være god for 29,3 milliarder dollar. Størstedelen af hans formue er dog bundet op i Tesla-aktier.

Læs også: Stor interesse for Teslas nye vilde elbil: Mange tusinder har allerede reserveret Elon Musks Cybertruck

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S