Stor interesse for Teslas nye vilde elbil: Mange tusinder har allerede reserveret Elon Musks Cybertruck

Tesla-stifteren Elon Musk har løftet sløret for, hvor mange der har reserveret hans nye aparte pick-up-truck.

Artikel top billede

Mindst 200.000 personer har på nuværende tidspunkt lagt billet ind på Teslas nye og aparte udseende pickup-truck, Cybertruck, som blev præsenteret fredag morgen ved en storstilet lancering i Los Angeles.

Det er selskabets topchef og stifter Elon Musk selv, der har oplyst reservations-tallene på Twittersøndag aften.

I Danmark koster det 1.000 kroner at reservere bilen, der kommer i tre forskellige varianter.

I et tweet lørdag offentliggjorde Elon Musk desuden, at 42 procent på daværende tidspunkt havde reserveret udgaven med to elektriske motorer, 41 procent har reserveret udgaven tre elektriske motorer og 17 procent har reserveret varianten med en enkelt motor.

Elon Musk har lovet, at de første Cybertrucks ruller fra samlebåndet og ud i de første amerikanske indkørsler i løbet af 2021.

I USA får den billigste variant af bilen dog en startpris på 39.000 dollar, hvilket med den aktuelle kurs svarer til 263.000 kroner.

Den danske pris må dog formodes at blive væsentligt højere, men Tesla har hverken offentliggjort danske priser eller et dansk leveringstidspunkt.

Læs også: Tesla præsenterer ny vild bil - se Elon Musks nye futuriske cybertruck her

Opdatering: Artiklen er mandag formiddag blevet opdateret med de seneste tal, som Elon Musk har oplyst på Twitter.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT Cyber- og Sikkerhedmedarbejder for Kommando og Kontrol Systemer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Mainframe-specialist med DevOps-mindset

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S