Stor interesse for Teslas nye vilde elbil: Mange tusinder har allerede reserveret Elon Musks Cybertruck

Tesla-stifteren Elon Musk har løftet sløret for, hvor mange der har reserveret hans nye aparte pick-up-truck.

Artikel top billede

Mindst 200.000 personer har på nuværende tidspunkt lagt billet ind på Teslas nye og aparte udseende pickup-truck, Cybertruck, som blev præsenteret fredag morgen ved en storstilet lancering i Los Angeles.

Det er selskabets topchef og stifter Elon Musk selv, der har oplyst reservations-tallene på Twittersøndag aften.

I Danmark koster det 1.000 kroner at reservere bilen, der kommer i tre forskellige varianter.

I et tweet lørdag offentliggjorde Elon Musk desuden, at 42 procent på daværende tidspunkt havde reserveret udgaven med to elektriske motorer, 41 procent har reserveret udgaven tre elektriske motorer og 17 procent har reserveret varianten med en enkelt motor.

Elon Musk har lovet, at de første Cybertrucks ruller fra samlebåndet og ud i de første amerikanske indkørsler i løbet af 2021.

I USA får den billigste variant af bilen dog en startpris på 39.000 dollar, hvilket med den aktuelle kurs svarer til 263.000 kroner.

Den danske pris må dog formodes at blive væsentligt højere, men Tesla har hverken offentliggjort danske priser eller et dansk leveringstidspunkt.

Læs også: Tesla præsenterer ny vild bil - se Elon Musks nye futuriske cybertruck her

Opdatering: Artiklen er mandag formiddag blevet opdateret med de seneste tal, som Elon Musk har oplyst på Twitter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job