Eva Berneke skal levere overskud til KMD's nye ejere: "Men ejerne ved godt, at det ikke bare kommer på et par måneder"

KMD-topchef Eva Berneke gør det klart, at det er en bunden opgave at sikre selskabet sorte tal på bundlinjen, men ejerne ved godt, at det kommer til at tage tid. Dermed sår hun tvivl om sin tidligere udmelding, hvor hun lovede sorte tal på bundlinjen allerede for 2019.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Til februar har KMD's japanske ejere, NEC, formelt ejet det danske it-selskab i et år.

De økonomiske mål er endnu ikke helt på plads, men en ting står klart.

Efter de to seneste regnskabsår har vist et samlet underskud på over 1,5 milliarder kroner, skal KMD's topchef, Eva Berneke, levere overskud på bundlinjen.

Ejerne ved dog godt, at den målsætning kommer til at tage tid.

Det fortæller Eva Berneke til Itwatch.

"Det er vigtigt, at vi leverer gode resultater og international vækst, men ejerne ved godt, at det ikke bare kommer på et par måneder," siger Eva Berneke til mediet.

Den udmelding sår dermed tvivl om Eva Bernekes tidligere udmeldinger.

I april fortalte hun til Computerworld, at hun forventede sorte tal på bundlinjen allerede for 2019.

"Vi satser på sorte tal på bundlinjen for koncernen i 2019, fordi vi ikke længere har gæld," sagde hun dengang.

Overskuddet på lidt over 40 millioner kroner i 2015 er den eneste gang, KMD har præsteret sorte tal i de seneste fem år.

Efter NEC's overtagelse af KMD har selskabet desuden flyttet regnskabsår, så det nu slutter 31. marts frem for 31. december, så det harmonerer med NEC-koncernens regnskabsår.

Læs også: Afsløring: Hemmelig KMD-plan bryder loven - alle nyansatte i Danmark skal være under 36 år

NEC sløjfede KMD' gæld

NEC gjorde KMD gældfri, da den japanske koncern overtog det danske selskab i 2019.

KMD ønsker ikke at oplyse, hvor stor en del af salgsprisen på de otte milliarder kroner, NEC måtte bruge på at fjerne koncernens samlede bankgæld, men af koncernregnskabet for 2017 fremgår det, at gælden til KMD's samlede banklån på det tidspunkt var på mere end 4,8 milliarder kroner, svarende til over halvdelen af NEC's købspris for KMD.

Eva Berneke har tidligere fortalt til Computerworld, hvordan gælden har tvunget KMD til at bruge store summer på at nedbringe milliardgælden i de senere år, hvilket har begrænset selskabets økonomiske manøvrerum, men det er slut nu.

"Vi har et mål om vækst på både top- og bundlinje, men med NEC’s køb har finansieringen af KMD ændret sig. KMD har i de senere år brugt høje beløb på at nedbringe selskabets gæld, men det er forsvundet nu, da NEC har fjernet gælden. At gælden er forsvundet vil ændre en masse ting," sagde hun til Computerworld i april.

Det kan du læse mere om her: NEC har sløjfet KMD’s milliardgæld – nu er 'software nøglen til vækst': Her er selskabets store vækststrategi

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S