Nu kan du få fuldt overblik over bredbåndsudrulningen i Danmark: Energistyrelsen frigiver rådata

Energistyrelsen åbner for adgang til rådata om bredbåndsdækningen i Danmark. Det betyder, at alle nu kan få præcist overblik over bredbåndsudrulningen helt ned på adresseniveau overalt i Danmark.

Artikel top billede

Energistyrelsen slår dørene op for dens rådata om bredbåndsdækningen i Danmark.

Adgangen til styrelsens rådata betyder, at alle nu kan få et nøjagtigt og helt detaljeret overblik over bredbåndsdækningen herhjemme via en ny funktion på styrelsens website Tjekditnet.dk.

Her har styrelsen samlet den data, som de omkring 120 danske teleudbydere er forpligtede til at indlevere årligt helt ned på adresseniveau og deres bredbåndsudrulning.

Den nye funktion retter sig primært mod landets kommuner, der hidtil i mange tilfælde ikke har mulighed for at få sig et overblik over bredbåndsdækningen i de enkelte områder.

Det har gjort det vanskeligt for dem at fortælle bredbåndsudbyderne om, hvor der er største behov for bredbånd i de enkelte kommuner.

Den nye funktion er også en oplagt mulighed for bredbåndsudbyderne, lyder det fra Energistyrelsen.

“Rådata kan anvendes til at identificere områder med begrænset bredbåndsdækning, hvor kommuner kan prioritere lokale dækningstiltag. Informationerne kan også anvendes i teleselskabernes arbejde med identificere områder, hvor det kan være kommercielt interessant at udrulle bredbånd,” meddeler styrelsen.

“I dag er data et betydningsfuldt råstof for erhvervslivet. Vi håber, at der er udbydere, som kan gøre brug af data fra Tjekditnet.dk til at komme endnu længere ud med den kommercielle udrulning af bredbånd. Samtidig kan der måske være andre typer af virksomheder, der kan se forretningsmuligheder med afsæt i de samme data” siger kontorchef Signe Schmidt.

Du finder den nye funktion her.

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)