Nu kan du få fuldt overblik over bredbåndsudrulningen i Danmark: Energistyrelsen frigiver rådata

Energistyrelsen åbner for adgang til rådata om bredbåndsdækningen i Danmark. Det betyder, at alle nu kan få præcist overblik over bredbåndsudrulningen helt ned på adresseniveau overalt i Danmark.

Artikel top billede

Energistyrelsen slår dørene op for dens rådata om bredbåndsdækningen i Danmark.

Adgangen til styrelsens rådata betyder, at alle nu kan få et nøjagtigt og helt detaljeret overblik over bredbåndsdækningen herhjemme via en ny funktion på styrelsens website Tjekditnet.dk.

Her har styrelsen samlet den data, som de omkring 120 danske teleudbydere er forpligtede til at indlevere årligt helt ned på adresseniveau og deres bredbåndsudrulning.

Den nye funktion retter sig primært mod landets kommuner, der hidtil i mange tilfælde ikke har mulighed for at få sig et overblik over bredbåndsdækningen i de enkelte områder.

Det har gjort det vanskeligt for dem at fortælle bredbåndsudbyderne om, hvor der er største behov for bredbånd i de enkelte kommuner.

Den nye funktion er også en oplagt mulighed for bredbåndsudbyderne, lyder det fra Energistyrelsen.

“Rådata kan anvendes til at identificere områder med begrænset bredbåndsdækning, hvor kommuner kan prioritere lokale dækningstiltag. Informationerne kan også anvendes i teleselskabernes arbejde med identificere områder, hvor det kan være kommercielt interessant at udrulle bredbånd,” meddeler styrelsen.

“I dag er data et betydningsfuldt råstof for erhvervslivet. Vi håber, at der er udbydere, som kan gøre brug af data fra Tjekditnet.dk til at komme endnu længere ud med den kommercielle udrulning af bredbånd. Samtidig kan der måske være andre typer af virksomheder, der kan se forretningsmuligheder med afsæt i de samme data” siger kontorchef Signe Schmidt.

Du finder den nye funktion her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos