Højesteret slår fast: Dansker skal straffes for at vejlede om ulovlig streaming

En dansk mand er i Højesteret blevet idømt betinget fængsel og samfundstjeneste for at have udbredt kendskabet til den ulovlige streamingtjeneste Popcorn Time.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I en principiel sag har Højesteret i dag slået fast, at en 41-årig mand skal straffes med seks måneders betinget fængsel og samfundstjeneste for at have medvirket til at udbrede den ulovlige streamingtjeneste Popcorn Time.

Manden har via sin hjemmeside popcorntime.dk vejledt brugere i at anvende og installere Popcorn Time uden at blive opdaget af myndighederne.

Via hjemmesiden har han haft annonceindtægter for 506.003 kroner.
De penge skal ifølge Højesteret ligeledes konfiskeres, ligesom hans domæne popcorntime.dk er blevet beslaglagt.

Manden er tidligere blevet dømt i både byretten og landsretten. Byretten i Odense kom i 2018 kom frem til samme resultat som Højesteret, mens Østre Landsret sidste år valgte at fjerne kravet om samfundstjeneste.

Tjenesten Popcorn Time blev i 2014 grundlagt af fire argentinske studerende som et gratis alternativ til streamingtjenester Netflix og HBO.

Men i modsætning til Netflix og HBO baserer Popcorn Time sig på ulovligt indhold, som brugerne henter og deler via en BitTorrent-protokol.

Læs også: Dansker tjente en halv million på Popcorn Time-hjemmeside: Nu falder der dom ved Højesteret

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job