Siger farvel: NNIT overdrager stor NemLogin-opgave til ny leverandør

NNIT skal i løbet af de kommende dage overdrage opgaven med at udvikle og forvalte NemLogin til ny leverandør, der i de kommende 10 år skal levere login-løsning til danskerne.

Artikel top billede

Der venter afskedsdag forude for NNIT. For inden månedens udgang skal selskabet have sagt farvel til opgaven med at udvikle og forvalte NemLogin til danskerne.

Det sker et år efter, at Nets DanID vandt opgaven med at udvikle og forvalte den store login-løsning, meddeler Digitaliseringsstyrelsen.

"Udvikling og forvalting af NemLog-In overgår til Nets DanID," lyder det fra styrelsen.

NNIT står fortsat for selve driften af løsningen.

Nets DanID - der også står bag Dankort og Betalingsservice - skal over de kommende 10 år også levere den nye login-løsning, MitID, til danskerne.

Nets DanID vandt
Det kan du læse mere om her: Nets scorer milliardaftale: Skal levere afløseren til nem-ID

Parterne har været i gang med at forberede overdragelsen i det seneste års tid, som altså nu sættes i gang torsdag.

"Siden [kontraktens indgåelse for et år siden, red] har forberedelserne til overdragelsen fra den eksisterende leverandør, NNIT, være igang, og nu overtager Nets DanID," lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

Overdragelsen kommer til at forløbe over tre dage, nemlig 16. januar, 17. januar samt 23. januar, meddeler Digitaliseringsstyrelsen.

“Der sker ingen ændringer i selve løsningen ved overgangen, og brugere og tjenesteudbydere skal derfor ikke foretage sig noget i forbindelse med overgangen,” lyder det fra styrelsen.

NNIT er stadig involveret i leveringen af NemLogin-løsningen, hvor selskabets står for driften i de kommende år.

Det kan du læse mere om her: NNIT vinder udbud til 175 millioner kroner foran CSC, CGI og Netic.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S