Siger farvel: NNIT overdrager stor NemLogin-opgave til ny leverandør

NNIT skal i løbet af de kommende dage overdrage opgaven med at udvikle og forvalte NemLogin til ny leverandør, der i de kommende 10 år skal levere login-løsning til danskerne.

Artikel top billede

Der venter afskedsdag forude for NNIT. For inden månedens udgang skal selskabet have sagt farvel til opgaven med at udvikle og forvalte NemLogin til danskerne.

Det sker et år efter, at Nets DanID vandt opgaven med at udvikle og forvalte den store login-løsning, meddeler Digitaliseringsstyrelsen.

"Udvikling og forvalting af NemLog-In overgår til Nets DanID," lyder det fra styrelsen.

NNIT står fortsat for selve driften af løsningen.

Nets DanID - der også står bag Dankort og Betalingsservice - skal over de kommende 10 år også levere den nye login-løsning, MitID, til danskerne.

Nets DanID vandt
Det kan du læse mere om her: Nets scorer milliardaftale: Skal levere afløseren til nem-ID

Parterne har været i gang med at forberede overdragelsen i det seneste års tid, som altså nu sættes i gang torsdag.

"Siden [kontraktens indgåelse for et år siden, red] har forberedelserne til overdragelsen fra den eksisterende leverandør, NNIT, være igang, og nu overtager Nets DanID," lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

Overdragelsen kommer til at forløbe over tre dage, nemlig 16. januar, 17. januar samt 23. januar, meddeler Digitaliseringsstyrelsen.

“Der sker ingen ændringer i selve løsningen ved overgangen, og brugere og tjenesteudbydere skal derfor ikke foretage sig noget i forbindelse med overgangen,” lyder det fra styrelsen.

NNIT er stadig involveret i leveringen af NemLogin-løsningen, hvor selskabets står for driften i de kommende år.

Det kan du læse mere om her: NNIT vinder udbud til 175 millioner kroner foran CSC, CGI og Netic.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network