Silkeborg-selskabet IntraNote solgt til global spiller i al stilhed: Har gennemført fyringsrunde og indsat ny direktion

De to stiftere bag it-selskabet IntraNote har i al stilhed solgt hele firmaet til en global spiller, der straks har sat gang i fyringsrunde og skiftet direktionen ud. Topchef og stifter vil intet sige overhovedet om de dramatiske begivenheder.

Artikel top billede

Erik Søndergaard, medstifter af IntraNote.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvem der har købt IntraNote fra Silkeborg
  • Indblik i fyringsrunden
  • Hvem der er blevet udskiftet i direktionen
  • Indsigt i selskabets nøgletal
759
4 min
Det har været en begivenhedsrig begyndelse på året for Silkeborg-virksomheden IntraNote.

Selskabet har fået nye ejere, og det har ført til en større fyringsrunde og en udskiftning af selskabets administrerende direktør.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S