Columbus ansætter Microsoft-profil som chef for selskabets norske forretning

Columbus har netop ansat ny chef for den norske forretning. Han kommer direkte fra en stilling som salgschef i Microsoft Norge, hvor han stod i spidsen for service-salget til Norge.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Det danske it-selskab Columbus har været ude og hente en ny chef til den norske forrening.

Eivind Hagen bliver skal nu lede Columbus' Microsoft Dynamics-enhed i Norge på 140 medarbejdere.

Han kommer direkte fra en stilling som service sales director hos Microsoft Norge. Her stod han i spidsen for Microsofts service-salg til det norske marked med ansvaret for konsulent- og supportforretningen.

"Jeg glæder mig til at blive en del af en virksomhed med en førende markedsposition i Norge og det nordiske marked, og til at bidrage med at accelerere væksten. Jeg ser frem til at arbejde med mit team og udvikle vores Microsoft Dynamics-forretning og til at styrke vores markedsposition i Norge", skriver Eivind Hagen i en pressemeddelelse.

Læs også: Thomas Honore vil tage ‘alvorlige geværgreb’ på selskabets amerikanske division

I begyndelsen af januar måned kunne Columbus annoncere opkøbet af Advania Business Solutions i Norge. Det norkse Dynamics-hus havde omkring 45 medarbdjere og handlen løb op i 40 millioner norske kroner.

Det var et opkøb der ‘manifesterer Columbus' position som den førende Microsoft Dynamics cloud konsulent- og servicevirksomhed i Norge,’ skriver selskabet.

Flere opkøb på vej

Columbus' danske topchef er godt tilfreds med den nye ansættelse.

"Eivind har stor erfaring med Dynamics-cloud, salg, rådgivning og support, såvel som forretningsudvikling og ledelse på topniveau. Han har kompetencerne og et innovativt tankesæt til at lede fremgangen af vores Dynamics Powerhouse i Norge. Jeg er meget glad for at have Eivind Hagen om bord, og jeg ser frem til at arbejde sammen med ham", skriver koncernchef i Columbus, Thomas Honoré.

I forbindelse med opkøbet af Advania Business Solutions udmeldte topchefen, at Columbus var klar til at købe endnu flere selskaber, hvis de rigtige muligheder skulle byde sig - ikke mindst på det norske marked.

Det kan du læse mere om her: Columbus-direktør klar til flere opkøb efter overtagelse af norsk cloud-firma

Opdatering: Det fremgik af en tidligere version af artiklen at Eivind Hagen kom fra en stilling som salgschef i Microsoft Danmark. Det er ikke korrekt, Eiving kommer fra en stilling som salgschef i Microsoft Norge.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec