Nu kan du invitere dine kunder med helt ind i hjertet af produktudviklingen: Danske UserTribe har opfundet en digital kunde, man kan spørge om alt i realtid

UserTribe har opfundet en digital kunde, som en virksomhed kan spørge om alt muligt baseret på enorme mængder videooptagelser af rigtige levende kunder, der interagerer med produkter, websites og lignende. En digital antropolog er en vigtig del af systemet. Maersk er en af ti kunder, som netop nu bruger systemet.

Artikel top billede

Danske UserTribe har opfundet en digital kunde, man kan spørge om alt muligt.

På den måde kan man invitere kunderne helt ind i det allerhelligste i en virksomhed, hvor nye produkter og services udvikles. Det skriver Berlingske.

En meget vigtig del af systemet er en digital antropolog, som er skabt på basis af analyser fra ikke færre end 1.500 antropologers arbejde med at analysere cirka en million timers videooptagelser af UserTribes egne kunders kunder.

Den digitale antropolog er derfor i stand til at analysere store mængder videooptagelser og altså afgøre, hvad en kunde synes om noget helt specifikt.

“For eksempel har Mærsk omkring 1.000 timers video af deres kunder, der interagerer med koncepter, kampagner, produkter samt digitale platforme. Så kan vores model afkode, hvad de siger, hvordan de siger det, og hvilke følelser deres ansigtsudtryk afslører i alle tænkelige situationer,” siger Casper Henningsen, administrerende direktør i UserTribe, til Berlingske.

Ti danske og internationale virksomheder bruger lige nu første version af UserTribe-produktet.

I løbet af første kvartal lanceres det over for finanssektoren, og i den forbindelse har UserTribe produceret over 1.000 timers videooptagelser af bankkunder i forskellige situationer, skriver Berlingske.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job