Atea har forbedret medarbejdernes sundhed: Nu er der færre syge og svært overvægtige i virksomheden

I 2017 var næsten halvdelen af de ansatte hos Atea overvægtige. Men en målrettet indsats hos Atea betyder, at man har reduceret antallet af svært overvægtige i virksomheden.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen. (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Hos Atea har man siden 2016 haft en HR-strategi med fokus på at forbedre medarbejdernes helbred, og det har haft en klar effekt. Det skriver Børsen.

Ifølge avisen har indsatsen betydet, at antallet af svært overvægtige Atea-ansatte i dag er faldet fra 18 procent til 13 procent, mens 45 procent synes de har fået bedre kostvaner og 29 procent har fået bedre søvnvaner.

Selskabets HR-chef Annette Otto fortæller desuden til Børsen, at antallet af langtidssyge også er faldet, men hun oplyser dog ikke hvor stort faldet er.

Vil komme fedme til livs

Hun forklarer til avisen, at indsatsen tager udgangspunkt i et ønske om at gøre noget ved den stigende overvægt, som ifølge hende findes i Atea såvel som i resten af samfundet.

”Det startede med, at jeg som mange andre kiggede på de sundhedsprofiler, som Sundhedsstyrelsen laver og måtte konstatere, at befolkningen bliver tykkere og tykkere, vi bevæger os smindre og bliver mere mentalt pressede. Vi kiggede på vores egen organisation og kunne se, at den er nogenlunde er på niveau med resten af samfundet. Det er jo ikke godt nok,” siger hun til Børsen.

Ikke en cool business-case

Annette Otto har også tidligere fortalt om indsatset i interview med Computerworld i 2017.

Her forklarede hun, at det var hendes forhåbning at indsatsen kunne skabe bedre trivsel og arbejdsglæde.

"Vi håber, at vi på den her måde kan få nogle medarbejdere, der trives bedre, får mere energi og vigtigst af alt, at Atea er et godt sted at være. Vi har ikke lavet det som en cool business case, men det optimale vil selvfølgelig være, at vi også på den lange bane kan se, at der er færre der får livsstilssygdomme eller der bliver langtidsygemeldt, men det vil kræve en længerevarende indsats," siger Annette Otto, HR-direktør hos Atea, til Computerworld.

Dengang forklarede hun, at 600 af selskabet 1500 ansatte havde gennemgået et sundhedstjek, som dengang viste, at halvdelen af Ateas mandlige ansatte var moderat eller svært overvægtige, mens det samme gjorde sig gældende for 40 procent af kvinderne.

Tjekket viste ligeledes, at 20 procent havde forhøjet blodtryk og halvdelen havde forhøjet kolesterol.

Læs også: Efter stort sundhedstjek: Halvdelen af Ateas ansatte er for tykke - virksomheden sætter ind med en række tilbud

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse