Tesla fortsætter vildt ridt mod toppen: Nu er selskabet mere værd end mægtige Volkswagen

Den amerikanske elbilsproducent overhaler den etablerede VW-bilkoncern og er nu klodens nummer to, når det gælder markedsværdi.

Artikel top billede

Tesla-aktien har ikke gjort andet end at skyde i vejret de seneste måneder. Igennem de sidste tre måneder er aktiens værdi fordoblet.

Det gør elbilsspecialisten til klodens næststørst bilproducent målt på markedsværdi, skriver nyhedsmediet Reuters.

Samtidig runder den samlede aktiebeholdning en milepæl ved at passere de 100 milliarder dollar, svarende til godt 670 milliarder kroner.

I samme moment overhaler den højteknologiske elbilsproducent bilmastodonten Volkswagen dennes gruppe af etablerede bilmærker i koncernen.

Tesla har dog fortsat en god bid vej op til klodens mest værdifulde bilproducent, Toyota, som kan mønstre aktier for sammenlagt 233 milliarder dollar.

Siden juni 2019 har Tesla også passeret bilproducenter som Ford, BMW, Daimler, Honda og General Motors i markedsværdi.

Bag Teslas hastige vækst i de seneste måneder er en overraskende stærk vækst i bilproduktionen og salg i det seneste kvartal samt en vellykket igangsætning af selskabets nye fabrik i Kina.

Efteråret bød også på en ny model fra selskabet i form af den afsindige el-pickup 'Cybertruck', der siden offentliggørelsen er blevet bestilt i 200.000 eksemplarer.

Læs også: Elon Musk tæt på at udløse første del af vanvittig lønpakke

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S