Tesla fortsætter vildt ridt mod toppen: Nu er selskabet mere værd end mægtige Volkswagen

Den amerikanske elbilsproducent overhaler den etablerede VW-bilkoncern og er nu klodens nummer to, når det gælder markedsværdi.

Artikel top billede

Tesla-aktien har ikke gjort andet end at skyde i vejret de seneste måneder. Igennem de sidste tre måneder er aktiens værdi fordoblet.

Det gør elbilsspecialisten til klodens næststørst bilproducent målt på markedsværdi, skriver nyhedsmediet Reuters.

Samtidig runder den samlede aktiebeholdning en milepæl ved at passere de 100 milliarder dollar, svarende til godt 670 milliarder kroner.

I samme moment overhaler den højteknologiske elbilsproducent bilmastodonten Volkswagen dennes gruppe af etablerede bilmærker i koncernen.

Tesla har dog fortsat en god bid vej op til klodens mest værdifulde bilproducent, Toyota, som kan mønstre aktier for sammenlagt 233 milliarder dollar.

Siden juni 2019 har Tesla også passeret bilproducenter som Ford, BMW, Daimler, Honda og General Motors i markedsværdi.

Bag Teslas hastige vækst i de seneste måneder er en overraskende stærk vækst i bilproduktionen og salg i det seneste kvartal samt en vellykket igangsætning af selskabets nye fabrik i Kina.

Efteråret bød også på en ny model fra selskabet i form af den afsindige el-pickup 'Cybertruck', der siden offentliggørelsen er blevet bestilt i 200.000 eksemplarer.

Læs også: Elon Musk tæt på at udløse første del af vanvittig lønpakke

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S