SAP’s nye topchef-duo hæver forventningerne: Så meget forventer SAP at omsætte for i 2020

SAP’s nye topchef-duo forventer markant fremgang for det tyske selskab, efter et kvartal præget af solide vækstrater.

Artikel top billede

SAP’s nye topchef-tandem har store forventninger til fremtiden, efter de to nye såkaldte co-CEO’er har løftet sløret for et kvartal præget af solid fremgang.

Det er det første kvartal, som de to nye topchefer - Jennifer Morgan og Christian Klein - har stået i spidsen for, efter de i oktober overtog styringen af det store selskab efter amerikaneren Bill McDermott.

Det kan du læse mere om her: SAP’s topchef trækker sig med omgående virkning: Her er selskabets nye topchefer

Bill McDermotte igangsatte inden sin exit en større tilpasning af medarbejderstaben og søsatte en langsigtet strategi med fokus på effektivitets-forbedringer og øget profitabilitet.

Samtidig har SAP sat fuld sving i selskabet overgang mod cloud-baserede produkter. Og det begynder nu for alvor at kaste af sig.

“Vi ser en meget kraftig accelleration mod clouden,” lyder det fra Christian Klein i forbindelse med præsentationen af kvartal-resultaterne ifølge Reuters.

SAP forventer, at driftsindtjeningen vil vokse mellem otte og 13 procent i 2020 til mellem 8,9 milliarder og 9,3 milliarder euro, mens SAP forventer, at omsætningen i 2020 vil vokse mellem seks og otte procent til mellem 29,7 milliarder og 29,7 milliarder euro.

Det er ambitionen, at SAP i 2023 skal omsætte for 35 miliarder euro.

Læs også:

Dansker bliver nordisk COO i SAP efter 26 år i koncernen: "SAP har en ånd, der er svær at beskrive, men som vi har formået at holde fast på i alle de år"

Disse it-aktier har gjort aktionærerne stenrige i 2019: Danske SimCorp og cBrain steget mere end 60 procent - mens andre danske it-firmaer har været dyre bekendtskaber

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job