SAP’s nye topchef-duo hæver forventningerne: Så meget forventer SAP at omsætte for i 2020

SAP’s nye topchef-duo forventer markant fremgang for det tyske selskab, efter et kvartal præget af solide vækstrater.

Artikel top billede

SAP’s nye topchef-tandem har store forventninger til fremtiden, efter de to nye såkaldte co-CEO’er har løftet sløret for et kvartal præget af solid fremgang.

Det er det første kvartal, som de to nye topchefer - Jennifer Morgan og Christian Klein - har stået i spidsen for, efter de i oktober overtog styringen af det store selskab efter amerikaneren Bill McDermott.

Det kan du læse mere om her: SAP’s topchef trækker sig med omgående virkning: Her er selskabets nye topchefer

Bill McDermotte igangsatte inden sin exit en større tilpasning af medarbejderstaben og søsatte en langsigtet strategi med fokus på effektivitets-forbedringer og øget profitabilitet.

Samtidig har SAP sat fuld sving i selskabet overgang mod cloud-baserede produkter. Og det begynder nu for alvor at kaste af sig.

“Vi ser en meget kraftig accelleration mod clouden,” lyder det fra Christian Klein i forbindelse med præsentationen af kvartal-resultaterne ifølge Reuters.

SAP forventer, at driftsindtjeningen vil vokse mellem otte og 13 procent i 2020 til mellem 8,9 milliarder og 9,3 milliarder euro, mens SAP forventer, at omsætningen i 2020 vil vokse mellem seks og otte procent til mellem 29,7 milliarder og 29,7 milliarder euro.

Det er ambitionen, at SAP i 2023 skal omsætte for 35 miliarder euro.

Læs også:

Dansker bliver nordisk COO i SAP efter 26 år i koncernen: "SAP har en ånd, der er svær at beskrive, men som vi har formået at holde fast på i alle de år"

Disse it-aktier har gjort aktionærerne stenrige i 2019: Danske SimCorp og cBrain steget mere end 60 procent - mens andre danske it-firmaer har været dyre bekendtskaber

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S