Vestligt overvågnings-samarbejde i opbrud: Kun Canada mangler nu at beslutte sig om Huawei

Overvågnings-netværket Five Eyes er i opbrud, efter Storbritannien har valgt at lukke kinesiske Huawei inden for i varmen. Canada er nu det eneste land i samarbejdet, der mangler at tage en beslutning.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det engang hemmelige vestlige overvågnings-samarbejde Five Eyes er i opbrud, efter Storbritannien tirsdag besluttede at lukke kinesiske Huawei delvist inden for i varmen som leverandør af en udstyr til landets kommende 5G-netværk.

Det kan du læse mere om her: Storbritannien giver grønt lys til Huawei - selskabet får dog begrænset 5G-rolle

Beslutningen betyder, at der ikke længere er fælles fodslagt i Five Eyes-samarbejdet, der består af USA, Storbritannien, New Zealand, Australien og Canada.

USA, New Zealand og Australien har tidligere vendt tommelfingeren nedad til Huawei, mens Canada endnu ikke har truffet nogen beslutning, da landet tidligere har meddelt, at det ville afvente Storbritanniens beslutning på området.

Canadas innovationsminister Navdeep Bains meddeler, at Canada nu i ro og mand vil studere Storbritanniens afgørelse, og at landet fortsat vil drøfte mulighederne med sine allierede.

Ifølge Reuters er ikke mindst de canadiske teleudbydere ivrige efter at få afklaret situationen og få en ide om, hvorvidt de kan anvende udstyr fra Huawei eller ej.

“Sikkerheds-overvejelserne vejer tung, men vi skal også være sikre på, at vi nøje overvejer den bedste løsning for canadierne og industrien,” lyder det fra sikkerhedsminister Bill Blair.

Huawei har hele tiden fastholdt, at der ikke er noget at komme efter.

I en udsendt meddelelse bedyrer selskabet, at der ikke har været et eneste sikkerheds-issue af nogen art i de 10 år, hvor selskabet har været tilstede i Canada.

Læs også:

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos