Vestligt overvågnings-samarbejde i opbrud: Kun Canada mangler nu at beslutte sig om Huawei

Overvågnings-netværket Five Eyes er i opbrud, efter Storbritannien har valgt at lukke kinesiske Huawei inden for i varmen. Canada er nu det eneste land i samarbejdet, der mangler at tage en beslutning.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det engang hemmelige vestlige overvågnings-samarbejde Five Eyes er i opbrud, efter Storbritannien tirsdag besluttede at lukke kinesiske Huawei delvist inden for i varmen som leverandør af en udstyr til landets kommende 5G-netværk.

Det kan du læse mere om her: Storbritannien giver grønt lys til Huawei - selskabet får dog begrænset 5G-rolle

Beslutningen betyder, at der ikke længere er fælles fodslagt i Five Eyes-samarbejdet, der består af USA, Storbritannien, New Zealand, Australien og Canada.

USA, New Zealand og Australien har tidligere vendt tommelfingeren nedad til Huawei, mens Canada endnu ikke har truffet nogen beslutning, da landet tidligere har meddelt, at det ville afvente Storbritanniens beslutning på området.

Canadas innovationsminister Navdeep Bains meddeler, at Canada nu i ro og mand vil studere Storbritanniens afgørelse, og at landet fortsat vil drøfte mulighederne med sine allierede.

Ifølge Reuters er ikke mindst de canadiske teleudbydere ivrige efter at få afklaret situationen og få en ide om, hvorvidt de kan anvende udstyr fra Huawei eller ej.

“Sikkerheds-overvejelserne vejer tung, men vi skal også være sikre på, at vi nøje overvejer den bedste løsning for canadierne og industrien,” lyder det fra sikkerhedsminister Bill Blair.

Huawei har hele tiden fastholdt, at der ikke er noget at komme efter.

I en udsendt meddelelse bedyrer selskabet, at der ikke har været et eneste sikkerheds-issue af nogen art i de 10 år, hvor selskabet har været tilstede i Canada.

Læs også:

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse