Vestligt overvågnings-samarbejde i opbrud: Kun Canada mangler nu at beslutte sig om Huawei

Overvågnings-netværket Five Eyes er i opbrud, efter Storbritannien har valgt at lukke kinesiske Huawei inden for i varmen. Canada er nu det eneste land i samarbejdet, der mangler at tage en beslutning.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det engang hemmelige vestlige overvågnings-samarbejde Five Eyes er i opbrud, efter Storbritannien tirsdag besluttede at lukke kinesiske Huawei delvist inden for i varmen som leverandør af en udstyr til landets kommende 5G-netværk.

Det kan du læse mere om her: Storbritannien giver grønt lys til Huawei - selskabet får dog begrænset 5G-rolle

Beslutningen betyder, at der ikke længere er fælles fodslagt i Five Eyes-samarbejdet, der består af USA, Storbritannien, New Zealand, Australien og Canada.

USA, New Zealand og Australien har tidligere vendt tommelfingeren nedad til Huawei, mens Canada endnu ikke har truffet nogen beslutning, da landet tidligere har meddelt, at det ville afvente Storbritanniens beslutning på området.

Canadas innovationsminister Navdeep Bains meddeler, at Canada nu i ro og mand vil studere Storbritanniens afgørelse, og at landet fortsat vil drøfte mulighederne med sine allierede.

Ifølge Reuters er ikke mindst de canadiske teleudbydere ivrige efter at få afklaret situationen og få en ide om, hvorvidt de kan anvende udstyr fra Huawei eller ej.

“Sikkerheds-overvejelserne vejer tung, men vi skal også være sikre på, at vi nøje overvejer den bedste løsning for canadierne og industrien,” lyder det fra sikkerhedsminister Bill Blair.

Huawei har hele tiden fastholdt, at der ikke er noget at komme efter.

I en udsendt meddelelse bedyrer selskabet, at der ikke har været et eneste sikkerheds-issue af nogen art i de 10 år, hvor selskabet har været tilstede i Canada.

Læs også:

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS