NNIT-topchef Per Kogut forventer først vækst for NNIT om et år: "Vi har ingredienserne til at komme tilbage på banen"

Interview: NNIT har været igennem et hårdt halvår, hvor krisestemningen har hersket hos det børsnoterede selskab. Men det begynder at lysne op, lyder det fra topchef Per Kogut, der nu går benhårdt efter at bringe væksten tilbage i forretningen efter 2020.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Per Koguts billede af NNIT's nuværende situation
  • Indblik i selskabet årsregnskab for 2019
  • Hvilke segmenter der går frem
  • Betydningen af Novo Nordisks faldende engagement
942
4:45 min
NNIT er kommet ud af et udfordrende år, hvor selskabets økonomi har været hårdt ramt af store aftaler, der er blevet tabt på gulvet.

2020 ser heller ikke ud til at blive en dans på roser, da selskabet spår omsætningen til at falde med fire til otte procent.

Men trods af de mørke skyer, der svæver over selskabet, ser topchef Per Kogut meget stor optimisme på fremtiden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S