USA nedtoner kritikken af Storbritannien i 5G-strid

Den amerikanske udenrigsminister Mike Pompeo slår nu fast, at det særlige forhold mellem USA og Storbritannien forbliver intakt, selvom briterne har åbnet for, at Huawei kan få en begrænset rolle i landets 5G-udrulning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den amerikanske udenrigsminister Mike Pompeo nedtoner nu sin kritik af Storbritannien, der netop har valgt at åbne for at Huawei i begrænset omfang kan deltage i udrulningen af landets kommende 5G-netværk.

Det fik ellers i første omgang Mike Pompeo til at opfordre Storbritannien til at genoverveje beslutningen:

"Vi vil evaluere Storbritanniens beslutning," sagde han ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Men ifølge Reuters blæser der nu mildere vinde fra Mike Pompeo, som ellers længe har presset på for Storbritannien af sikkerhedsmæssige årsager skulle ekskludere Huawei fra 5G-udrulningen.

”Jeg føler mig ovebevist om at vores to lande kan finde en måde, hvor vi kan samarbejde om at løse vores uoverenstemmelse,” siger Mike Pompeo.

Læs også: USA's udenrigsminister vil have Storbritannien til at genoverveje brugen af Huawei til 5G

Forbliver i efterretningsalliance

Den amerikanske udenrigsminister slår desuden fast, at det særlige forhold mellem USA og Storbritannien forbliver intakt samtidig med, at Storbrtiannien også fortsat vil være en del efterretningsalliancen Five Eyes, der udover USA og Storbritannien også tæller Australien, Canada og New Zealand.

Mike Pompeo fastholder dog sin kritik af Huawei, som han ser som det kinesiske kommunistpartis forlængede arm.

”Når du giver tilladelse til, at informationer om dine borgere eller den nationale sikkerhed kan passere gennem et netværk, som det kinesiske kommunistparti har et juridisk mandat til at få indsigt i, så skaber det en risiko,” siger Mike Pompeo ifølge Reuters.

Ifølge Reuters betegner Mike Pompeo desuden det kinesiske kommunistparti som "den største trussel i vor tid".

Læs også: Huaweis danske direktør jubler over grønt 5G-lys fra Storbritannien - USA raser

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics