USA's udenrigsminister vil have Storbritannien til at genoverveje brugen af Huawei til 5G

Storbritannien har valgt at give plads til Huawei, når det kommende 5G-netværk skal udrulles. USA's udenrigsminister er imidlertid stærk utilfreds med beslutningen, og derfor råder han landet til at genoverveje beslutningen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Storbritannien valgte trods massivt amerikansk pres at give plads til Huawei i udrulningen af det kommende 5G-netværk.

Det er dog en begrænset rolle, der er tale om.

Men fra USA's udenrigsminister Mike Pompeo lyder det nu, at den beslutning bør genovervejes.

Det skriver Reuters.

USA har gennem den senere tid plæderet for, at vestlige nationer skulle udelukke Huawei fra opførelsen af det kommende 5G-netværk af sikkerhedsmæssige årsager.

Den amerikanske stat mener, at Huawei er en forlænget arm for den kinesiske stat, og hjælper den kinesiske efterretningstjeneste med at stjæle hemmelige oplysninger.

Det er dog beskyldninger, som Huawei blankt afviser.

"Det er en forlængelse af det kinesiske kommunikstparti, der har indført lovkrav om, at informationer skal overleveres til styret," siger Mike Pompeo om Huawei ifølge nyhedsbureaet.

"Vi vil evaluere Storbritanniens beslutning," tilføjer han.

Samtidig gør han det klart, at USA i fremtiden vil sørge for, at amerikanske informationer kun passerer igennem sikre netværk.

EU-retningslinjer giver plads til Huawei

Lande i EU kan selv vælge, om de vil ekskludere eller putte restriktioner på 5G-leverandørerne, når det drejer sig om kernedele af netværkene.

Sådan lyder de nye EU-retningslinjer.

Det skriver Reuters.

Storbritanniens beslutning om at bruge Huawei i et begrænset omfang falder således i god tråd med de nye retningslinjer, der skal ses som anbefalinger.

Læs også: Huawei kan ånde lettet op: EU vil ikke udelukke selskabets 5G-teknologi

Retningslinjerne, der er vedtager af de 28 medlemdslande, skal være med til at takle eventuelle sikkerhedsrisico på et national og EU-niveau.

USA har lagt pres på EU, der vil have medlemslandene til at at forbyde Huawei som leverandør.

Storbritanniens beslutning om at lade Huawei få en rolle i 5G-udrulningen blev taget godt i mod Huaweis danske direktør.

"Det er glædeligt, at Storbritannien har stået imod det enorme pres, som den britiske regering har oplevet fra amerikansk side de seneste uger og måneder. Der er stort cadeau herfra til Boris Johnson og resten af de britiske politikere for at tage stilling og melde klart ud," lød det fra Jiang Lichao i en meddelelse til Computerworld.

Det kan du læse mere om her: Huaweis danske direktør jubler over grønt 5G-lys fra Storbritannien - USA raser

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS