Politiet ville have Telenor til at gå stille med dørene om stort sms-læk

Politiet ville have Telenor til at gå stille med dørene om, at op mod 1.000 kunder ved en fejl havde fået lækket personfølsomme data til politiet.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Telenor gik stille med dørene om, at selskabet ved en fejl havde lækket personfølsomme data fra op mod 1.000 kunder til Rigspolitiet ved en fejl på grund af en anmodning fra politiet.

Det fortæller Telenors juridiske direktør, Mette Krüger Eistrøm, til Finans, efter det for nogle dage siden kom frem, at data var blevet lækket for mere end 10 måneder siden.

Det kan du læse mere om her: Telenor har sendt op til 1.000 danskeres sms'er til politiet: Nu beklager teleselskabet dybt

“Som teleselskab er vi pålagt en høj grad af fortrolighed i vores samarbejde med politiet. Vi har været i dialog med politiet helt fra start, og efter ønske fra politiet har vi ikke meldt ud, at sagen omhandlede os. Men efter det blev offentligheden bekendt, er det ikke et hensyn, vi har kunnet fastholde,” meddeler Mette Krüger Eistrøm til avisen.

En række retspolitiske ordførere i Folketinget er Finans stærkt kritiske overfor forløbet.

Justitsminister Nick Hækkerup (S) vil nu have en redegørelse fra politiet om forløbet.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network