Politiet ville have Telenor til at gå stille med dørene om stort sms-læk

Politiet ville have Telenor til at gå stille med dørene om, at op mod 1.000 kunder ved en fejl havde fået lækket personfølsomme data til politiet.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Telenor gik stille med dørene om, at selskabet ved en fejl havde lækket personfølsomme data fra op mod 1.000 kunder til Rigspolitiet ved en fejl på grund af en anmodning fra politiet.

Det fortæller Telenors juridiske direktør, Mette Krüger Eistrøm, til Finans, efter det for nogle dage siden kom frem, at data var blevet lækket for mere end 10 måneder siden.

Det kan du læse mere om her: Telenor har sendt op til 1.000 danskeres sms'er til politiet: Nu beklager teleselskabet dybt

“Som teleselskab er vi pålagt en høj grad af fortrolighed i vores samarbejde med politiet. Vi har været i dialog med politiet helt fra start, og efter ønske fra politiet har vi ikke meldt ud, at sagen omhandlede os. Men efter det blev offentligheden bekendt, er det ikke et hensyn, vi har kunnet fastholde,” meddeler Mette Krüger Eistrøm til avisen.

En række retspolitiske ordførere i Folketinget er Finans stærkt kritiske overfor forløbet.

Justitsminister Nick Hækkerup (S) vil nu have en redegørelse fra politiet om forløbet.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job