Politiet ville have Telenor til at gå stille med dørene om stort sms-læk

Politiet ville have Telenor til at gå stille med dørene om, at op mod 1.000 kunder ved en fejl havde fået lækket personfølsomme data til politiet.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Telenor gik stille med dørene om, at selskabet ved en fejl havde lækket personfølsomme data fra op mod 1.000 kunder til Rigspolitiet ved en fejl på grund af en anmodning fra politiet.

Det fortæller Telenors juridiske direktør, Mette Krüger Eistrøm, til Finans, efter det for nogle dage siden kom frem, at data var blevet lækket for mere end 10 måneder siden.

Det kan du læse mere om her: Telenor har sendt op til 1.000 danskeres sms'er til politiet: Nu beklager teleselskabet dybt

“Som teleselskab er vi pålagt en høj grad af fortrolighed i vores samarbejde med politiet. Vi har været i dialog med politiet helt fra start, og efter ønske fra politiet har vi ikke meldt ud, at sagen omhandlede os. Men efter det blev offentligheden bekendt, er det ikke et hensyn, vi har kunnet fastholde,” meddeler Mette Krüger Eistrøm til avisen.

En række retspolitiske ordførere i Folketinget er Finans stærkt kritiske overfor forløbet.

Justitsminister Nick Hækkerup (S) vil nu have en redegørelse fra politiet om forløbet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S