Amerikansk børsselskab vil opkøbe Ebay: Klar med bud på 200 milliarder kroner

Virksomheden bag New York Stock Exchange har afleveret et bud på 200 milliarder kroner for e-handelsplatformen Ebay, der i Danmark ejer Den Blå Avis.

Artikel top billede

E-handelsplatformen Ebay, der i Danmark ejer den Blå Avis, kan være tæt på at blive opkøbt af virksomheden Intercontinental Exchange, der ejer den amerikanske børs New York Stock Exchange.

Ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal kan salgsprisen overstige 30 milliarder dollar eller lige knap 200 milliarder danske kroner, men det er endnu uvist om Ebay er interesseret i at sælge.

Der er heller ikke nogen formelle forhandlinger mellem de to selskaber i øjeblikket, men Intercontinental Exchange – ofte omtalt som ICE - bekræfter over for Wall Street Journal sin interesse i den populære handelsplatform.

”Ice har kontaktet Ebay med henblik på at udforske en række muligheder, der kan skabe værdi for aktionærerne i begge selskaber,” lydet det fra selskabet.

Ifølge Wall Street Journal er Intercontinental Exchange fortrinvist interesseret i Ebays handelsplatform, hvor selskabet muligvis kan bruge sin erfaring fra børsdriften til at sætte køber og sælgere i forbindelse med hinanden på effektiv vis.

Nyheden om et muligt opkøbsbud fik ifølge Wall Street Journal Ebays aktiekurs til at stige, og da de amerikanske børs lukkede var kursen steget med 8,8 procent.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Danoffice IT

Business Analyst

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job