Amerikansk børsselskab vil opkøbe Ebay: Klar med bud på 200 milliarder kroner

Virksomheden bag New York Stock Exchange har afleveret et bud på 200 milliarder kroner for e-handelsplatformen Ebay, der i Danmark ejer Den Blå Avis.

Artikel top billede

E-handelsplatformen Ebay, der i Danmark ejer den Blå Avis, kan være tæt på at blive opkøbt af virksomheden Intercontinental Exchange, der ejer den amerikanske børs New York Stock Exchange.

Ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal kan salgsprisen overstige 30 milliarder dollar eller lige knap 200 milliarder danske kroner, men det er endnu uvist om Ebay er interesseret i at sælge.

Der er heller ikke nogen formelle forhandlinger mellem de to selskaber i øjeblikket, men Intercontinental Exchange – ofte omtalt som ICE - bekræfter over for Wall Street Journal sin interesse i den populære handelsplatform.

”Ice har kontaktet Ebay med henblik på at udforske en række muligheder, der kan skabe værdi for aktionærerne i begge selskaber,” lydet det fra selskabet.

Ifølge Wall Street Journal er Intercontinental Exchange fortrinvist interesseret i Ebays handelsplatform, hvor selskabet muligvis kan bruge sin erfaring fra børsdriften til at sætte køber og sælgere i forbindelse med hinanden på effektiv vis.

Nyheden om et muligt opkøbsbud fik ifølge Wall Street Journal Ebays aktiekurs til at stige, og da de amerikanske børs lukkede var kursen steget med 8,8 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S