"De hjemmesider, jeg lavede, så helt sikkert forfærdelige ud, og jeg håber ikke, at der er nogen, som finder dem i dag"

"Det handler ofte om, at man skal møde de rigtige mennesker, der kan give en skubbet. Det skete for mig, da jeg gik i 9. klasse. Det var her, at min vej ind i it-branchen så småt startede."

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Nogle gange er det tilfældigheder, der er med til at bestemme, hvor man ender karrieremæssigt.

Det handler ofte om, at man skal møde de rigtige mennesker, der kan give dig skubbet. Det skete for mig, da jeg gik i 9. klasse. Det var her, min vej ind i it-branchen så småt startede.

Jeg havde ganske vist haft en Commodore 64, da jeg var yngre, men den blev dog mest brugt til at spille på.

Men i 9. klasse skulle vi lave projektopgave, og vi havde besluttet, at vi ville lave en hjemmeside. Det viste sig dog, at min makker havde en del mere styr på det med hjemmesider, end jeg havde.

Sammen med ham lærte jeg dog hurtigt at lave nogle helt basale hjemmesider, og det betød, at jeg også for alvor fik øjnene op for internettet.

Det var i 1995 og på det tidspunkt, var der ikke mange andre, der kunne den slags, så jeg fandt ud af, at jeg kunne tjene penge ved at lave hjemmesider for en masse små virksomheder.

De hjemmesider, jeg lavede, så helt sikkert forfærdelige ud, og jeg håber ikke, at der er nogen, som finder dem i dag.

Men dengang var der alligevel en Klondike-fornemmelse over det, og jeg blev grebet af den her følelelse af, at man i it-branchen er med til at skabe fremtiden.

Anne-Sofie Nielsen, CTO Peakon

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen