"De hjemmesider, jeg lavede, så helt sikkert forfærdelige ud, og jeg håber ikke, at der er nogen, som finder dem i dag"

"Det handler ofte om, at man skal møde de rigtige mennesker, der kan give en skubbet. Det skete for mig, da jeg gik i 9. klasse. Det var her, at min vej ind i it-branchen så småt startede."

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Nogle gange er det tilfældigheder, der er med til at bestemme, hvor man ender karrieremæssigt.

Det handler ofte om, at man skal møde de rigtige mennesker, der kan give dig skubbet. Det skete for mig, da jeg gik i 9. klasse. Det var her, min vej ind i it-branchen så småt startede.

Jeg havde ganske vist haft en Commodore 64, da jeg var yngre, men den blev dog mest brugt til at spille på.

Men i 9. klasse skulle vi lave projektopgave, og vi havde besluttet, at vi ville lave en hjemmeside. Det viste sig dog, at min makker havde en del mere styr på det med hjemmesider, end jeg havde.

Sammen med ham lærte jeg dog hurtigt at lave nogle helt basale hjemmesider, og det betød, at jeg også for alvor fik øjnene op for internettet.

Det var i 1995 og på det tidspunkt, var der ikke mange andre, der kunne den slags, så jeg fandt ud af, at jeg kunne tjene penge ved at lave hjemmesider for en masse små virksomheder.

De hjemmesider, jeg lavede, så helt sikkert forfærdelige ud, og jeg håber ikke, at der er nogen, som finder dem i dag.

Men dengang var der alligevel en Klondike-fornemmelse over det, og jeg blev grebet af den her følelelse af, at man i it-branchen er med til at skabe fremtiden.

Anne-Sofie Nielsen, CTO Peakon

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job